הרב מרצבך ז"ל
הרב מרצבך ז"ל באדיבות המשפחה

על דמותו הייחודית של הרב דן מרצבך ז"ל שנהרג מירי בשוגג על ידי חייל צה"ל שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם חתנו, הרב זאב הראל, שסיפר על דמות ייחודית ונדירה שהשפעתה חרגה הרבה מעבר לגבולות ישובו עתניאל שבדרום הר חברון.

"אפשר היה להגדיר אותו כ"דמות על גלגלים". הוא כל הזמן היה נוסע ויוזם רעיונות לבנין התורה והארץ", אומר הרב הראל.

לצד היותו תלמיד חכם המעביר שיעורי תורה רבים בישובים רבים, היה הרב מרצבך אדריכל שבמלחמת שלום הגליל החליט להקצות יום אחד בשבוע ללימוד תורה, ומאוחר יותר יומיים. בעבודתו כאדריכל הקים בית כנסת ומקווה כתעתיק לאלה שהיו בגוש קטיף, עבודה ששמח בה מאוד.

"הוא לקח על עצמו לייסד שיעורי תורה בכל ישוב שאין בו לימודי תורה", מספר חתנו המתאר כיצד חלק משגרת חייה של המשפחה היה הידיעה שבכל רגע של ערב משפחתי הוא עשוי לקום ולעזוב כדי להגיע לאחד הישובים ולהעביר בו את השיעור הקבוע, גם אם לשיעורים אלו היו מגיעים שניים או שלושה אנשים.

"כשהוא בנה את בית הכנסת בטנא עומרים שאלתי אותו למה צריך בית כנסת כל כך גדול, אין מספיק אנשים שייכנסו אליו. הוא אמר לי שקודם בונים ואחר כך יגיעו אנשים, ובאמת לאחר שבית הכנסת נבנה הגיעו אליו אנשי גוש קטיף...", מספר הרב הראל.

קשר מיוחד היו לו לרב מרצבך עם סוגיית הטהרה ובניית מקוואות. הוא העביר שיעורים על ענייני מקווה ומידותיו תוך היכרות מעשית של התלמידים מישיבות שונות באתרים שונים כדי להכיר את המצווה לגווניה כפי שהיא נראית בפועל.

עוד מספר הרב הראל על בית המדרש המיוחד שהקים הרב מרצבך, בית מדרש 'חיבת הארץ', עבור בעלי בתים שמהם ביקש להקדיש מדי פעם יום מיוחד ללימוד בתחום מסויים, ולקראתו אף היה יוצר קשר עם הבוסים שלהם כדי שאלה ישחררו אותם מעבודתם ויאפשרו להם להגיע ללמוד

ולאחר מותו נחשפים בני משפחתו לפנים בלתי מוכרים באישיותו. בחדר הלימוד שלו, חדר שאליו כמעט ולא נכנס איש, חדר בו היה לומד לאור נר לאחר תיקון חצות, התגלו כתבי יד של חידושי תורה על כל תחומי היהדות, מספר הרב הראל.

"יהיה קשה למלא את נעליו", מסכם הרב הראל המספר כיצד באחד מלילות השבעה ראה את שני נכדיו של הרב מרצבך ז"ל, ילדי כיתה א' וב', בשעה 12 בלילה כשהם יושבים ולומדים. כשביקש מהם ללכת לישון אמרו לו שהם הולכים בדרכו של סבא ולומדים גם בלילה, כעת לעילוי נשמתו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו