ח"כים: לבדוק הליך לא חוקי בועדת החוקה

שורת ח"כים פנו ליועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון ובדרישה שיתערב במה שהם מגדירים "המחטף הלא חוקי שארע בועדת החוקה הבוקר".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ב

ח"כים: לבדוק הליך לא חוקי בועדת החוקה-ערוץ 7
שרק אחד יחליט. חסון
פלאש 90

חברי הכנסת יואל חסון, שלמה מולה, יצחק (בוז'י) הרצוג, ניצן הורוביץ ודב חנין שיגרו פנייה משותפת ודחופה ליועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון ובו קריאה להתערבות מיידית במה שהם מגדירים "המחטף הלא חוקי שארע בועדת החוקה הבוקר" ולגבש חוות דעת דחופה על אי תקינות המהלך.

בין השאר כתבו הח"כים, כי "ח"כים לא יכולים להצביע על נוסח עליו הם לא יודעים מראש. ההליך בלתי תקין. תן הנחיות ליו"ר ועדת חוקה לדון בהצעה מחדש".

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, הורה ליועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, לבחון את תקינות הליך החקיקה של הצעת חוק לשכת עורכי הדין שהתקיים הבוקר בוועדת החוקה.

בקשתו של ריבלין באה בתגובה לתלונות של חברי כנסת מהאופוזיציה, שטענו כי מדובר במחטף ובמעשה לא חוקי. 

ועדת החוקה אישרה לקריאה ראשונה ברוב של 7 תומכים מול 2 מתנגדים, את החוק המסדיר את ייצוג לשכת עוה"ד בועדה לבחירת שופטים, תוך שינוי בנוסח, במה שהוגדר ע"י האופוזיציה "מחטף".

לקראת סוף הדיון הציע ח"כ יריב לוין (ליכוד) כי החוק ישונה, כך שבמקום שריון ליו"ר לשכת עורכי הדין, יקבע כי נציגי הלשכה בועדות המינויים השונות יבחרו רק ברוב של שני שלישים מקרב חברי המועצה הארצית.

ההצעה המחודשת באה לענות על הבעיתיות החוקתית בנוסח המקורי של החוק כפי שאושר אתמול בקריאה הטרומית, ואשר סותר לכאורה חוק יסוד. באופוזיציה טענו כי מדובר במהלך שהוא בגדר "מחטף", כמה מחברי האופוזיציה הוצאו מהישיבה.

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) הגיש ליו"ר הועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), בקשה לדיון חוזר (רוויזיה) בהצעה, אך גם בקשה זו נדחתה, ברוב של 7 מתנגדים מול 6 תומכים.