מחירים ומצוקות...
מחירים ומצוקות...פלאש 90

"למרות שמדובר בשוק החופשי, חשוב למצוא פתרונות שיעזרו להורים לעמוד בלחץ האדיר מול ילדיהם ומול השיווק האגרסיבי לרכישת כרטיסים למופעי חנוכה", אמר יו"ר הוועדה לזכויות הילד זבולון אורלב בדיון היום על מחאות הורים כנגד מחירי מופעי חנוכה. "אותם אמנים שמופיעים בהתנדבות בעצרות המחאה החברתית, שוכחים את המסר בבואם לתבוע סכומי עתק עבור הופעתם במופעי חנוכה".

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, התייחסה גם היא לדברים ואמרה: "למשרד התרבות אין דרך לפקח על מחירי הכרטיסים של מופעי חנוכה מאחר שזה שוק חופשי. אבל החלטנו שניתן בכל זאת לטפל בנושא בשני מישורים – איכות ועלות. לכן, יזמנו את מבצע "נס חנוכה", במסגרתו ילדים בכ – 100 ישובים בפריפריה יוכלו ליהנות ללא תשלום ממאה הצגות איכות וקלאסיקות של התיאטראות המובילים שנתמכים ע"י המשרד. מדובר בהשקעה של 2 מיליון ₪ של משרד התרבות. הודות לכך, אנחנו מאמינים שהילדים יהנו מתרבות איכותית ושנצליח להקל מעט על התקציב המשפחתי.

רינת גלאון, מנהלת תרבות לישראל, הסבירה כי סבסוד המשרד יאפשר כניסה בחינם לילדים ומימון כרטיס מלווה להורה בסכום סמלי של בין 10 ל-20 ₪. "ההצגות איכותיות, מאושרות ע"י סל תרבות ומשחקים בהן השחקנים הטובים ביותר במקצוע" אמרה.

יו"ר הוועדה זבולון אורלב, הביע צער על כך שאיגוד האמרגנים ומפיקי אומנויות הבמה בישראל לא מצא לנכון להגיע לישיבה והסתפק בתגובה בכתב: "לא לכבודו של אותו ארגון שיודע להגיע לבית הזה במקרה הצורך להיעדר מהישיבה".

יהודית קדש, מנהלת האגף לחינוך יסודי במשרד החינוך, הוסיפה כי האגף הנחה את מנהלי בתי הספר היסודיים להקדיש שעת מחנך לפני חנוכה לצרכנות נבונה. לבקשת יו"ר הוועדה זבולון אורלב הנושא יקושר למחאה החברתית וליוקר המחיה.

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד, אמר כי למרות שמפיקי האירועים המעסיקים ילדים ובני נוער חייבים לקבל אישור העסקת ילדים ממשרד התמ"ת, עד היום אף בקשה כזו לא הוגשה. קדמן הוסיף כי הורים חייבים להשמיע את קולם ולהתארגן נגד השיווק האגרסיבי לילדים. לדבריו רק החרמת מוצרים ופעולות הסברה של ציבור ההורים יביאו את צרכנות הילדים למימדים נכונים.

ח"כ אורלב סיכם כי הוועדה מבהירה לאיגוד האמרגנים ומפיקי אומנויות הבמה בישראל כי העסקת ילדים ללא אישור משרד התמ"ת הנה עבירה על החוק וכי על המפיקים להגיש בדחיפות את הבקשות לקבלת האישורים הדרושים. לאמנים ולמפורסמים שמשתתפים במופעי חנוכה אמר אורלב כי עליהם להבין כי המחאה החברתית למען צדק חברתי מתבטאת גם במחאה נגד המחירים הגבוהים שחברות הפקה גובות למופעי חנוכה.

הוועדה מבקשת מ"תרבות לישראל" לבדוק אפשרות כי גורמים מסחריים נותני החסות למופעי חנוכה ירחיבו את חסותם גם לאירועים של משרד התרבות והספורט.