בית העלמין העתיק בצפת
בית העלמין העתיק בצפתצילום: פלאש 90

האדמור מאונגוואר נקבר לפני חודשיים בבית העלמין העתיק בצפת, זאת למרות האיסור שהוציאו לפני ארבעים שנה רבני העיר - הרב שמחה קפלן והרב יהושע פיטוסי, שאסרו לקבור בבית העלמין העתיק בצפת מפאת חוסר מקום.

סגן ראש עיריית צפת לשעבר וחבר המועצה הדתית, צמח מזוז, חושש שקבורתו של האדמו"ר, בבית העלמין העתיק תהווה תקדים לעשיית הון ורווחים מקבורה בבית העלמין המיוחס, "כבר ארבעים שנה לא קוברים שם, אלא שפתאום קמה לה עמותה פרטית שפועלת על דעת עצמה ומוכרת חלקות קבורה במחירים גבוהים. אין ספק שחלקת קבורה בבית העלמין העתיק בסמוך לגדולי עולם כמו האר"י הקדוש, רבי יוסף קארו ורבי משה קורדיברו היא זכות גדולה, אבל מה לעשות, אין מקום לקבור שם. האיסור הוצא על ידי רבני העיר כבר לפני ארבעים שנה, אסור ללכת נגד ההלכה".

לטענתו, לא ניתן היום לקבור בבית העלמין העתיק בלי לפגוע ולחלל קברים קיימים, "בית העלמין הזה רווי בקברים ולכן לפני ארבעים שנה לאחר שהתברר שאין חלקות פנויות, יצא האיסור ומאז קוברים רק בבית העלמין החדש. לא ייתכן שיכרו קבר ויחללו את הקבר מתחתיו. יש כאן כנראה מישהו שמנסה לעשות רווחים. אין לנו ספק שהאדמו"ר שנקבר ליד סבו בירר היטב את הסוגיה ונקבר במקום שאין בו קבר, אבל אנחנו חוששים מהתקדים, שיהיו אנשים שינצלו את זה בעתיד כדי למכור חלקות בהון רב".

מזוז שב וקורא לחדש את האיסור ולהמשיך לקבור אך ורק בבית העלמין החדש, "ברור שלקנות חלקה למרגלות האר"י הקדוש זו זכות גדולה שגם שווה הרבה כסף. אבל האיסור לקבור בבית העלמין העתיק שריר וקיים, ואנחנו יודעים שגם הבד"ץ שלח נציג שלהם כדי למחות נגד חידוש הקבורה, אנחנו מצידנו נמשיך בפעולות המחאה שלנו".