מקווה להוביל לפתרון. זמיר
מקווה להוביל לפתרון. זמירפלאש 90

הבוקר החל הליך ההדברות בין האוצר לרופאים בפגישה מרובת משתתפים במשרדי ההסתדרות הרפואית ברמת גן.

בפתח הישיבה אמר פרופ' יצחק זמיר, לשעבר שופט ביהמ"ש העליון: "כל אזרחי ישראל יודעים שהוקמה כאן מערכת של רפואה ציבורית בעמל, בכישרון ובהצלחה. מערכת ברמה גבוהה. הציבור מעוניין לא רק לשמור על המערכת, אלא גם לקדמה. עם זאת, יש במערכת בעיות, שצצות חדשות לבקרים ובעיות מבניות שנוצרו במשך השנים. אלה אינן ניתנות לפתרון מהיום למחר. אנחנו יודעים שלאחר חודשים של מאבק לא פשוט הושג הסכם בין המעסיקים לבין ציבור הרופאים. ההסכם הזה לראשונה התמודד לא רק עם שכר ותנאי עבודה, אלא גם עם בעיות בסיסיות במערכת הרפואה, כמו למשל: בעיית הרפואה בפריפריה ומקצועות רפואה במצוקה. כל הצדדים ראויים להערכה ולהוקרה על עצם התמודדותם בהסכם עם הבעיות, למרות שההסכם לא פתר את כל הבעיות – חלקן גלויות וברורות שהן הבעיות של ציבור המתמחים שאמר שההסכם אינו עונה על צרכיו הבסיסיים, וביקש לפתור שורה של בעיות נוספות. אנחנו ננהג בגמישות מירבית בתוך המסגרת שקבע בית המשפט העליון. אנחנו רואים את עצמנו מתווכים בין הצדדים. המטרה שלנו היא להגיע תוך שבועיים להסכמה בין הצדדים. נצליח אם תהיה הסכמה של כל הגופים המעורבים בהידברות. לא נצליח אם אחד הצדדים יסרב להסכמות. המחלוקות הפכו להיות נושאים טעונים בין הצדדי”.

עוד אמר פרופ' זמיר כי "אתמול קיימנו ישיבת הכנה לקראת הישיבה היום. הישיבה התקיימה באווירה עניינית וטובה. מתוך הסיכומים שהתקבלו על דעת כולם: א. מסגרת הזמן שנקבעה על ידי ביהמ"ש העליון: אם נתקדם יפה בהסכמת הצדדים נאריך, אך להערכתי לא נצטרך להאריך זמן רב. המסגרת הזאת מחייבת אותנו לדיונים אינטנסיביים על פי רוב בנוכחות הפורום המלא, אך לעיתים בנוכחות צד אחד, או יותר. הסכמנו אתמול שכל צד יבחר נציגות מצומצמת: 3 – 2 חברים”.

זמיר ציין כי "הרשימה הוכנה אתמול. ב. דנו בשאלת הקשר בין הפורום המתדיין לתקשורת. אנחנו נתונים בבעיה. הנושא שאנו דנים בו אינו רק ציבורי. אנחנו מחשיבים מאוד את זכות הציבור לדעת, ולכן בפתח הישיבה הראשונה הזמנו את התקשורת. מניסיון אישי, ככל שהתקשורת חשובה, הרי בדיונים רגישים מסוג זה – היא יכולה לפגוע ולמנוע מהגעה להסכמות. מטבע הדברים, ראיונות בתקשורת מבטאים עימות ומזמינים תגובה שכנגד. אם במקום לדון בנושאים שעל הפרק, תהא שוב התלהמות של הרוחות והאשמות הדדיות – זה יכול לחבל בצורה רצינית בסיכויי ההידברות. הסכמנו אתמול שלא נטיל איפול תקשורתי, כיוון שזה לא יהיה מידתי. הציבור זכאי לדעת, אבל אנחנו מבקשים למסד קשר מסודר עם התקשורת באמצעות דוברת מטעמנו. אני פונה לכל חברי הפורום ומבקש בתקופת הדיונים להפנות את התקשורת לדוברת ולהימנע מראיונות".

פרופ' מוטי מירוני, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ונשיא עמותת המגשרים בישראל, הודה "לכל מי שנתן לנו אמון על מנת לסייע לצדדים להגיע להבנות. יש חילוקי דעות לגבי הדרך להבנות. לרופאים המתמחים יש השקפת עולם, ועם זאת אני מעודד. אני אופטימי. פגישת ההכנה אתמול עם הצדדים בעניין הכללים והמנהלות נתנה תחושה טובה. ועוד דבר אחד. בשבילי מדובר בסגירת מעגל, לשבת לצד מי שהיה מורי ורבי כבר לפני 40 שנה באקדמיה בהליך הזה".