לא למכירה. יבנאל
לא למכירה. יבנאל פלאש 90

25 שנה עברו מאז הגיע הצדיק מיבניאל, המכונה מוהר"ש, לעיירה הצפונית יחד עם מנין של חסידים, ולאחרונה הגיע האישור המיוחל לאכלוס בית המדרש החדש "היכל הקודש" של הקהילה הברסלבאית.

מנהל משרדי קהילת ברסלב ביבניאל, הרב אברהם עמר, סיפר בראיון לערוץ 7 שההחלטה להתמקם ביבניאל הייתה על פי המסורת של רבי נחמן, "רבי נחמן במסעו לארץ ישראל עבר בטבריה והצביע לכיוון יבניאל והמליץ על המקום. הצדיק המוהר"ש הגיע לכאן לפני 25 שנה עם מניין של חסידים והקים פה את הבית הראשון. בית הכנסת שכן בביתו ומשם הוא העביר את משנתו של רבי נחמן לארץ ולעולם כולו, גם בעזרת החוברות המיוחדות שלו".

לדבריו, לקהילת תושבי יבניאל הוותיקה היה קשה לקבל את הגעתם של החסידים למקום, "רוב רובם של התושבים הם אנשים טובים וחמים, אבל היה קומץ קטן של אנשים אנטי דתיים שלא היה להם נוח עם חסידי ברסלב והם ניסו לשים מקלות בגלגלים".

עמר ציין שבעשרים השנים שחלפו הם ניסו לפעול להקמת מוסדות הקהילה אך נתקלו בהתנגדויות וערעורים, "20 שנה בתי הספר שלנו היו בקראוונים ובית המדרש היה מתחת לביתו של הרב, רבים התפללו בחוץ מחוסר מקום. לפני יותר מחמש עשרה שנה - לאחר שהוגשה בקשה להקמת בית המדרש, הגישו התושבים התנגדויות נגד בניית בית המדרש בטענה שזה יכער את הנוף ויפגע בהווי היישוב. הלכנו לדיונים רבים, שכרנו אדריכלים וב"ה אחרי שנים של סבל, סוף סוף קיבלנו את האישור של הוועדה המחוזית. לפני כמה חודשים קיבלנו את טופס ארבע, שזה טופס האכלוס".

הוא מקווה שכל תושבי יבניאל ייהנו מהמבנה החדש, "היכל הקודש הוא בן שלוש קומות. קומה ראשונה, כולל וישיבה. קומה אמצעית אולם הרצאות ולמעלה בית כנסת מפואר עם מאות כיסאות. אנחנו קוראים לכל מי שפוקד קברי צדיקים בצפון לבוא ולבקר אותנו".

"היום אנחנו חיים בשלום עם כל תושבי המקום, אנחנו לעולם לא נסגור כבישים בשבת גם אם נהיה כאן רוב. יש פה המון חבר'ה צעירים מבני המקום שהתקרבו לדת ואף הפכו לחסידים. אנחנו מפעילים כאן בית תבשיל ובכל יום מוציאים מאות מנות חמות".