לא בבית ספרנו? טלפון סלולארי
לא בבית ספרנו? טלפון סלולאריפלאש 90
המחאה הציבורית הבאה חייבת – אבל חייבת – להיות מכוונת נגד המחירים הגבוהים שגובים חברות הסלולר. המחירים בעליה מתמדת; גם כשהנציג מציע תכנית חדשה שאמורה להוזיל ההוצאות החודשיות, החשבון גודל ואף יותר!

לחברה ישראלית יש פתרון לפחות חלקי למחירים הגבוהים. חברת אונבו, onavo, פיתחה טכנולוגיה החוסכת ברוחב פס ובנפח נתונים ברשת נתונים סלולרית. בעצם התוכנה של אונבו מקשרת בין המכשיר שלך - אייפון או מכשיר אנדרויד לשרת פרוקסי proxy server שיביא לחסכון בצריכת נתונים ברשת. כשמשתמש מגיש בקשה לנתונים מאתר או שרות שמשתמש בפרוטוקול http, אונבו מעבירה את הנתונים לשרת; שם הנתונים דחוסים.

כך שהמכשיר שלך מקבל ומציג את הנתונים המבוקשים בצורה הרבה יותר מהירה תוך שימוש בפחות נפח ברשת הסלולרית ומשלם פחות.

התוכנה עובדת רק כשאתה מנסה להוריד נתונים דרך רשת סלולרית, ונחה בזמן שהמכשיר שלך יכול להשתמש ברשת אלחוטית wifi. רשת הwifi היא לא חלק מתכנית שקונים ממפעיל סלולרי,  והשימוש בה לא עולה כסף.

הרעיון של proxy server לדחיסת נתונים הוא לא חדש, אבל הדרך שאונבו מיישמת את הרעיון הוא חדש: משתמש מוריד את אונבו למכשיר ווכנה עושה את יתר העבודה. ברגע שאתה משתמש בכל אפליקציה שמביאה נתונים מהאינטרנט, אונבו מופעלת אוטומטית וחוסכת בפס הרוחב שהמכשיר צורך – ובמקביל חוסכת כסף. 

כמה אפשר לחסוך? אונבו מציגה את כל המידע, ומספקת דו"חות  על פעילותה. לדוגמה, אם אתה משתמש בשרות Gmail לקרוא את האימייל שלך, אונבו תדחוס את ההודעות והקבצים – ותודיע לך כמה נפח חסכת, בהשוואה לכמה נפח היית משתמש אם אונבו לא היתה מופעלת.

החברה הוקמה על ידי צמד יוצאי יחידת 8200: רואי טיגר וגיא רוזן במהלך 2010.