פרופ' ענבר: מודאג מהרוח הרעה באוניברסיטאות

דו"ח בינלאומי קובע שהמחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון מוטה פוליטית מה שגורם לחוסר איזון בתכנית הלימודים ובדעות

בני טוקר , כ"ז בחשון תשע"ב

פרופ' אפרים ענבר
פרופ' אפרים ענבר
יוני קמפינסקי

המלצה תקדימית לסגירת מחלקה אקדמית בישראל. מדובר במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, הנחשבת מזה שנים למחלקת בעלת נטייה שמאלית קיצונית, בשל עמדותיהם הפוליטיות של המרצים במחלקה.

על פי הפרסומים בתקשורת, בימים האחרונים הגישה ועדה בינלאומית, בראשות פרופ' תומאס ריסה מהאוניברסיטה החופשית של ברלין, שמונתה על-ידי המל"ג דו"ח שחיברה, ובו היא ממליצה באופן נדיר לסגור את המחלקה, אלא אם תיערך במקום שורת שינויים מרחיקי לכת.

בין היתר נטען, כי המחלקה חלשה מידי בתחום הליבה שלה, מדע המדינה, מבחינת מספר מרצים, מספר הקורסים, תכניות לימודים וגם מחקרים. חברי הוועדה ציינו, כי מיעוט מבין הפרסומים של חברי סגל המחלקה התפרסמו בהוצאות אקדמיות מובילות, והדבר מעלה חששות לגבי המחקר המתבצע במחלקה.

נושא אחר ו"נפיץ" יותר שנגע בו הדו"ח, הוא ההטיה הפוליטית של המחלקה. חברי הוועדה הדגישו, כי "בוודאי שהמרצים זכאים לדעה משל עצמם", אך הם תוהים אם הדגש הפוליטי במחלקה לא גורם לחוסר איזון בין דעות בתכניות הלימודים ובכיתות. בדו"ח נכתב, כי "המרצים למדעי המדינה צריכים להקפיד להצביע על הדעות שהם מבטאים כעל דעותיהם האישיות, כדי להקנות לסטודנטים גישה ביקורתית וחשיפה רחבה לדעות חלופיות, באופן שיש בו כדי להרחיב ולהעמיק את ההבנה שתתפתח בקרבם".

חברי הוועדה ציינו, כי ישנה הסכמה בקרב הסטודנטים על הטיה פוליטית ברורה בקורסים.

הוועדה, מדגישה כי אם בסופו של דבר לא ייושמו השינויים המתבקשים, הרי שאוניברסיטת בן-גוריון צריכה לשקול ברצינות לסגור את המחלקה.

בראיון לערוץ 7 אומר פרופסור אפרים ענבר, מנהל מכון בגין-סאדאת ללימודים אסטרטגיים ופרופסור למדעי המדינה בבר-אילן, שצריך לתת את הדעת לתופעה, שלצערנו אינה נחלתה הבלעדית של אוניברסיטת בן גוריון. "יש בעיה בכמה מחלקות באוניברסיטאות שונות ומיוחד במדעי החברה. העובדה שוועדה בינלאומית לא פוליטית מוצאת פגם כזה במחלקה למדעי המדינה בבן גוריון, היא חמורה. הוועדה בעצם קובעת שהמחלקה בבן גוריון לא עומדת בסטנדרטים בינלאומיים ומשמשת כשופר לדעות קיצוניות מהשמאל. אנחנו צריכים להיות מודאגים מהרוח הרעה שנושבת בחלק מהאוניברסיטאות בישראל".

פרופ' ענבר מקווה שתופעות כאלה ייעלמו כליל מעולם האקדמיה, "לא מזמן שמענו גם על המחלקה למשפטים באוניברסיטת חיפה, שם שקלו אם לשיר את "התקווה" בסוף הטקס להענקת תארים או לא. ראינו בשנים קודמות בעיות בקידומם של מרצים שלא הולכים בתלם הרדיקלי. יש כנראה כל מיני מרצים פרופסורים ששוכחים שהם נמצאים באוניברסיטה. זה חשוב שהמועצה להשכלה גבוהה תמשיך להזמין וועדות בינלאומיות לבדיקת המחלקות השונות באוניברסיטאות".

הוא חושש שאוניברסיטת בן גוריון תתעלם מהדו"ח, "אני לא יודע מה הם יעשו, יש לי ספק רב אם אוניברסיטת בן גוריון, תעשה צעדים מעשיים שיביאו לשינוי. לוועדת הבינלאומית אין שיניים, היא רק המליצה והנהלת בן גוריון תצטרך להחליט".

פרופ' ענבר גאה בדו"ח על אוניברסיטת בר אילן שם הוא משמש כראש החוג למדעי המדינה, "קראתי את הדו"ח על המחלקה שלי, בסך הכול לא ידוע לי על ביקורות דומות עלינו. המחלקה שלנו פלורליסטית עם דעות רבות ואני חושב שזה המצב התקין. אבל, גם בבר אילן צריך לפעמים להלחם ולשמור מפני גיוס של אנשים שאינם מתאימים".

אוניברסיטת בן גוריון מסרה בתגובה לדו"ח כי הוקם צוות ליישום כל ההמלצות.