מד"א מגן דוד
מד"א מגן דודועד מתיישבי השומרון

ראשי המועצות האזוריות שומרון, בנימין וגוש עציון פנו במכתב משותף ליו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, בבקשה לקיים דיון דחוף בועדת החוץ והבטחון, בעקבות חשיפת מסמך ההסכם בין מד"א לבין הצלב האדום, לפיו מתחייבת מד"א לא לפעול ביו"ש.

חשיפת המסמכים המקוריים של ההסכם, על ידי ועד מתיישבי השומרון, מוכיחה כי למרות ההכחשות הנמרצות של מד"א לאורך החודשים האחרונים - ארגון מגן דוד אדום אכן התחייב בפני הצלב האדום הבינלאומי שלא לפעול בשטחי יהודה ושומרון, כפי שהוא פועל בשאר חלקי הארץ. מהמסמכים וחתימות ראשי מד"א המתנוססות עליהם עולה תמונה כי ההכחשות של הארגון אינן עולות בקנה אחד עם המציאות.

הפרשייה התעוררה לפני כשלושה חודשים, אז פנתה הנהלת מד"א לראשי המועצות ביהודה ושומרון והודיעה להם כי הם נדרשים להעביר את כל עשרות האמבולנסים המוצבים בישובים לסימון מחדש, שבו יוסר סמל המגן דוד האדום המוכר ויוחלף באחר.

מאות מתנדבי מד"א ביהודה ושומרון טענו כי הסימון מחדש של האמבולנסים בא על רקע כניעה של מד"א בפני ארגון הצלב האדום, שדרש מהארגון הישראלי שלא לפעול בשטחי יו"ש.

במד"א דחו את הטענות ובהודעה לתקשורת משותפת עם מועצת יש"ע נמסר כי "הנהלת מד"א מבקשת להבהיר כי מהלך הסימון הוא ארצי ולא מקומי, ומטרתו ליצור הבחנה בין האמבולנסים המופעלים על ידי מד"א לבין האמבולנסים המופעלים על ידי הרשות המקומית".

ההודעה לתקשורת לא שכנעה את המתנדבים הרבים,  שטענו  כי הסרת הסמלים נובעת מסיכום של מד"א שלא לפעול ביו"ש, ואף החליפו בצורה עצמאית את הסמלים החדשים והדביקו עליהם את סמל מגן דוד אדום מחדש בצורה עצמאית.

כאמור, ממסמכי ההסכם עולה כי ראשי מד"א חתמו בז'נווה שבשוויץ על מזכר הבנות בין מד"א לבין ארגון הסהר האדום הפלסטיני. במזכר ההבנות שנחתם נכתב כי כאשר חברותו של מד"א תוכר וכאשר הארגון ייכנס כחבר לארגון הצלב האדום, "למד"א לא תהיה סמכות מחוץ לגבולות מדינת ישראל המוכרים בהכרה בינלאומית" - במילים אחרות: בשטחי יהודה ושומרון.

בעקבות החשיפה פנו ראש המועצה האזורית שומרון - גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית מטה בנימין - אבי רואה ומ"מ ראש המועצה האזורית גוש עציון - יאיר וולף במכתב משותף אל יו"ר ועדת המשנה לענייני איו"ש בועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ זאב אלקין, בבקשה לקיים דיון דחוף על מנת לחקור את העניין.

פרט מעניין נוסף הוא, כי מלבד היותו של אלקין יו"ר הקואליציה, מה שמוסיף כוח משמעותי לועדה בראשה הוא עומד, הוא "חתום" גם על חוק החרם, שיתכן כי ההסכם עם מד"א הוא בניגוד אליו, אם  כי ההסכם שנחשף נחתם קודם לקבלת החוק.

"מדובר בהסכם חמור ומביך למדינת ישראל", אמר מסיקה, "יותר מכל הוא מבייש את ארגון מד"א האמור להיות ארגון הצלה לאומי בסיוע תקציבי מהמדינה, ושמנסה להיות ארגון בטחוני במדינה. ההסכם הזה איננו מתקבל על הדעת והוא אף מנוגד לחוק. ארגון הצלה לאומי לא יכול  לחתום על הסכמים עם ארגונים זרים ולוותר על אזורים של מדינת ישראל,  על מד"א להחליט אם הוא רוצה להיות ארגון הצלה לאומי או לאו. ישובי יו"ש אינם סוג ב' במדינה הזו, וארבע מאות אלף התושבים ביו"ש אינם שוויים  פחות, לא ניתן לאף ארגון כלשהו להפלותם".

אבי רואה אמר "לא יכול להיות שגוף כמו מד"א, שהוא ארגון ארצי, יחתום על הסכם חדד צדדי, שפוגע באזרחי המדינה תושבי יו"ש, בכלל המתנדבים שנותנים שירות לתושב והמהווה פגיעה חדה ועמוקה בעמידה על העקרונות הבסיסיים של שמירה על תושבי יו"ש כחלק ממדינת ישראל השלמה".

מ"מ ראש מועצת גוש עציון יאיר וולף אמר, "התושבים של גוש עציון לא שונים מכל תושב אחר במדינה. לכולם מגיע שירות רפואי אחיד. ההסכם עליו חתמו אנשי מגן דוד שערורייתי".