תמונה מהבלוג המסית
תמונה מהבלוג המסיתמתוך הבלוג

היחידה הארצית לחקירות הונאה הודיעה לאחרונה לח"כ אופיר אקוניס, כי המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, הורה שלא לחקור את התלונה שהגיש נגד הבלוג "העוצר האזרחי" שפרסם את תמונת נתניהו במדי אס אס.

במכתב, אשר מופיע על גבי טופס סטנדרטי, מודיע רס"ר גיא חאוה לח"כ אקוניס, כי הסיבה להחלטה היא "חוסר אשמה פלילית".

בתגובה להחלטה אומר אקוניס, כי "ההחלטה מוזרה. אם חלילה יקרה משהו - איש לא יוכל לומר לא ידעתי. מדובר בהסתה חמורה שאסור לעבור עליה בשתיקה. ראש ממשלה במדי אס אס זה לא חופש ביטוי - זה חופש שיסוי, זו הסתה".

במשרד המשפטים הבהירו כי הנימוקים המלאים נמסרו למשטרה ונאמר בהם בין השאר כי הדברים אמנם קשים ופוגעניים, אך אין מקום לפתוח בחקירה.

במשרד מזכירים את פסק הדין דנ"פ 7383/08 ("הלכת אונגרפלד"), אשר קבעה כי על מנת שתתגבש עבירת העלכת עובד ציבור, נדרש מבחן כפול: ראשית, נדרשת "פגיעה עמוקה בליבת הכבוד של עובד הציבור במילוי תפקידו". שנית, נדרשת "וודאות קרובה" כי מעשה ההעלבה "יביא לפגיעה קשה בעובד במילוי תפקידו, ומכאן גם בשירות הציבורי במובנו הרחב".

"במקרה זה, יקשה מאוד לקבוע כי קיימת וודאות קרובה שהפרסום בבלוג, שקוראיו מועטים יחסית, יביא- בוודאות קרובה - לפגיעה קשה בתפקודו של ראש הממשלה, ועל כן אין מקום לפתוח בחקירת המקרה, למרות שמדובר בתמונות בוטות ומקוממות ביותר. יש לקוות כי השיח הציבורי יוקיע מתוכו אנשים המשתמשים בהשוואות מגונות כגון זו. ביקורת היא כמובן לגיטימית, אולם ההשוואה בין מעשיו של צד פוליטי כזה או אחר בישראל למעשי הצוררים הנאצים, צריכה להישאר הרחק מחוץ לתחום הדיון במדינת ישראל. ולו בשל זילות השואה והזלזול בזכרה, הבאים לידי ביטוי בהשוואות שכאלה", אומרים במשרד המשפטים.

תחילת הפרשה: בתשעה באוגוסט השנה הגישו ח"כ אופיר אקוניס, והיועץ המשפטי של הליכוד, אבי ליכט, הגישו תלונה במשטרה נגד הבלוג "העוצר האזרחי" שפרסם את תמונת נתניהו במדי אס אס.

בתלונה ציינו השניים, כי בבלוג, שפורסם ברשת, בשם "העוצר האזרחי בלוג עוצר אזרחי הדורש את העמדתו לדין של רה"מ ישראל בנימין נתניהו וחברי ממשלתו", תחת הכותרת "החשוד העיקרי: בנימין נתניהו", מופיעים שלוש תמונות של מר בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, כשהוא לבוש במדים של קצין נאצי נושא צלב הקרס על שרוולו ומצביע במועל יד, כדרכו של הצורר אדולף היטלר יימח שמו.

ליכט ואקוניס קבעו בתלונתם, כי "הצגתו של ראש הממשלה, מר נתניהו במדי קצין נאצי, המשווה לו דימוי של הדיקטאטור, רוצח המיליונים מבני העם היהודי, הצגתו כרוצח - החשוד העיקרי - הקריאה לציבור ליצור "פתרון", להביא אותו ואת חברי ממשלתו למשפט שדה בפני חבר מושבעים של ההמון הזועם, והפרסום על "2 עמים אויבים" מהווים עבירות פליליות של הסתה, המרדה ופרסומי המרדה".