הגבלה להשתתפות רוכשי הדירה בהוצאות המשפטיות

ועדת השרים לענייני חקיקה תתמוך בהצעת החוק לפיה סעיף ההוצאות המשפטיות יוגבל לפי החוק ל-0.5% בלבד.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בכסלו תשע"ב

הגבלה להשתתפות רוכשי הדירה בהוצאות המשפטיות-ערוץ 7
בניין מגורים
פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה הודיעה היום (ראשון) כי תתמוך בהצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית (קדימה) לפיה סעיף ההוצאות המשפטיות שמוסיף לעלות הדירה עוד 1.5 – 2 אחוזים יוגבל לפי החוק ל-0.5% בלבד. הכנסת אף תדון בחיוב חברות הבנייה להחזיר כספים באופן רטרואקטיבי למי שרכש דירה בתקופה האחרונה ושילם סכומים גבוהים מהנקוב בהצעת החוק.

שטרית ביקש להפסיק את התנהלות חברות הבניה והקבלנים שמעמיסים על מחיר הדירה גם את ההוצאות המשפטיות של עורכי הדין מטעמם. החוק צפוי לצמצם את מרחב פעולתם של חברות הבנייה ויגביל אותם כך שיוכלו לגבות תקרת תשלום מקסימלית של 0.5% מערך הנכס או 5000 ש"ח - הנמוך מבניהם, על הוצאות משפטיות במקום 1.5 – 2 אחוז כמקובל כיום. בנוסף, בכדי למנוע מצב שבו הקבלנים משלשלים את הסכום לכיסם, יחויב עורך הדין המטפל להמציא לרוכש הדירה חשבונית מס על הסכום הנקוב.

"בתקופה בה מחירי הנדל"ן בשמיים, חיובם של הרוכשים בהוצאות המשפטיות של הקבלן היא שערורייתית. חברת הבניה למעשה, משתמשת במכירת הדירות כמנוף לכיסוי כל השירותים המשפטיים שהם מקבלים מעורכי הדין, כשהלקוח הוא המממן", ציין שטרית.

עוד הוסיף שטרית כי "סכומים אלה מגיעים לסדרי גודל של עשרות אלפי שקלים ללא כל הצדקה עניינית, והם מהווים נטל נוסף על רוכש הדירה בנוסף למיסים המוטלים עליו. ואם לא די בזאת, התנהלות זו מונעת מזוגות צעירים שחווים קשיים כלכליים לשכור עו"ד פרטי משלהם שידאג לאינטרסים שלהם. כך, בלית ברירה הם נאלצים לקבל שירותים משפטיים מאיש מקצוע שמחויב לאינטרס של הקבלן. החוק החדש יקל על רוכשי דירות מבחינה כלכלית ויסייע להם לדאוג לאינטרסים שלהם מבחינה משפטית".