הימין נזהר ומזהיר: "שמפניה" ברשת האינטרנט

מי מפיץ תמונות של גולגלות עם פאות וחרבות ברשת האינטרנט, תוך שיוך לכאורה לימין בישראל? האם ימי אבישי רביב חוזרים ברשת?

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בכסלו תשע"ב

ההסתה בפייסבוק
ההסתה בפייסבוק
ערוץ 7

האם גורמים כאלה ואחרים מנסים לייצר הכפשה והשחרה של הימין בישראל במתווה פעילותו של אבישי רביב 'שמפניה', גם ברשת האינטרנט, ואולי גם מחוצה לה? בימאית הקולנוע שושי גרינפלד משוכנעת שכן, וביומן ערוץ 7 היא סיפרה על כך.

גרינפלד סיפרה כיצד גילתה בפייסבוק הטרדות שעל פניו נראות ככאלה המבקשות לייצר דימוי אלים למתנחלים. במקרה הראשון ראתה ציור של גולגולת עם פאות ועימה סכין וחרב, "סמל מזעזע שמעולם לא נתקלתי בו בביקורים שלי בגבעות", היא אומרת ומספרת שניסיונותיה למצוא ב'קיר' שבו הופיע הסמל תמונות אישיות ופרטים אישיים של הכותב עלו בתוהו. לא היה מאחורי הסמל לא תמונות ולא אלמנטים אישיים כתיאור חוויה אישית או פרטים של קרובי משפחה וכיוצא באלה, כמקובל בפייסבוק.

הפעם השנייה שבה פגשה בסמל הייתה בתמונות שהגיעו לידיה מכנס של 'כהנא', ולהערכתה המגמה הברורה מאחורי הפצת הסמל היא יצירת דימוי אלים למתנחלים, משהו שיערבב בתודעה הישראלית בין כת השטן לנוער הגבעות.

לדבריה של גרינפלד התגובות לסמל המדובר הגיעו אליה גם מנוער הגבעות עצמו, ובתגובות אלו הביעו רבים מהם זעזוע, ואחד מהם אף קבע באוזניה בוודאות שמדובר בסוכן שבכ המשתיל תמונות מעין אלה, ואין מדובר בהשערה אלא בקביעה וודאית.

לצד כל זאת מתריעה גרינפלד ומזכירה את הדיווח ב'הארץ' לפני ימים אחדים ולפיו את הגיבוי המשפטי למעשיו של אבישי רביב העניקה נשיאת בית המשפט העליון דהיום השופטת בייניש, עובדה המבטלת למעשה כל סיכוי למאבק בתופעה. "הבעיה היא שהעסק מגובה", היא אומרת ומביעה צער על כך ש"מדינה שקוראת לעצמה דמוקרטית משתמשת בצורות בלתי אנושיות ולא מוסריות לייצר דימוי אלים לאנשים כדי לבצע בהם פשעים מאוחר יותר, וכל זה מגובה על ידי בג"ץ..."

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il