משפחות שכולות: לשחרר אסירים יהודים

המשפחות שכולות הפועלות למען שחרורם של האסירים היהודים: המפתחות לשחרור האסירים היהודים בידיים של נאמן.

אורנית עצר , ב' בכסלו תשע"ב

הפגנות מול ביתו. נאמן
הפגנות מול ביתו. נאמן
פלאש 90

בני משפחות שכולות הפועלים למען שחרורם של האסירים היהודים, מצביעים על שר המשפטים יעקב נאמן, כמי שיכול להורות על שחרורם של האסירים היהודים הביטחוניים.

מארגון חננו נמסר כי בחג הסוכות הבטיח נאמן לקדם את השחרור, אולם עד היום טרם התקבלה החלטה במשרד המשפטים. לדברי הארגון, מאז יצאה עסקת שליט אל הפועל, במסגרתה שוחררו מאות מחבלים שנידונו למאסרי עולם, פועלים אנשי הארגון יחד עם בני משפחות שכולות ופעילים נוספים, לשחרורם של 11 אסירים יהודים לאומיים שפעלו מתוך מצוקה בטחונית ופגעו בערבים.

לאחר מגעים רבים, ופגישות של נציגי משפחות שכולות עם הגורמים הבכירים ביותר והמוסמכים ביותר, נראה כי המפתחות לשחרורם של האסירים נמצאים בידיו של שר המשפטים יעקב נאמן.
 
בחג הסוכות, נפגשו בני משפחות שכולות עם השר נאמן בסוכתו. השר התחייב כי בתוך תקופה של בין שבוע לחודש תתקבל החלטה בעניין האסירים היהודים. עד היום, כחודש וחצי ממועד הפגישה, טרם התקבלה החלטה.

בני משפחות האסירים ומשפחות שכולות ערכו מול ביתו של נאמן קרוב לעשר הפגנות. בתחילה העביר נאמן מסר דרך מקורביו, כי אין לו בעיה עם ההפגנות, אולם ככל שעבר הזמן גדלו ההפגנות. המשטרה, ככל הנראה בשל דרישה של השר נאמן, החלה להתעמת עם המפגינים. בהפגנה האחרונה אף נעצר אחד המפגינים והורחק מביתו של נאמן בהוראת בית המשפט.
 
דוד ליבמן, ששכל את אחיו שלמה הי"ד ורוצחיו שוחררו בעסקת שליט, אומר כי נאמן הוא זה שיכול לשחרר את האסירים, "שחררו את הרוצחים של אח שלי, שבית המשפט גזר עליהם מאסרי עולם. המעט שניתן לעשות כעת זה לשחרר יהודים שפעלו כתגובה לרצח חבריהם. אנחנו יודעים מהמקורות הבכירים ביותר, כי השר נאמן הוא הכתובת, ושכולם מחכים שהוא יעשה מעשה ויורה על שחרורם".
 
ליבמן מזכיר את גור האמל, שהרג ערבי סמוך לאיתמר כנקמה על רצח אחיו שלמה שנרצח ביצהר יחד עם הראל בן נון הי"ד, ונידון למאסר עולם בלתי קצוב. "הרוצחים שרצחו את אח שלי שוחררו, אבל חבר שלו שנקם על הרצח יושב במאסר. זה לא הגיוני ולא נכון. ונאמן הוא הכתובת לתקן את הדבר הזה ולשחרר את האסירים הלאומיים, ואני מקווה כי הוא אכן יורה על שחרורם".