תרגיל. ארכיון
תרגיל. ארכיון דובר צה"ל

תקרית בטיחות חמורה, אשר סיכנה חיי אדם, התרחשה במהלך ביקור שערך הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, בתרגיל חטיבתי שנערך בדרום הארץ.

במהלך התקרית נורו שני פגזים לעבר שטח שאליו לא היו אמורים להיות משוגרים, ושבסמוך לו היו קבוצה גדולה של חיילים ומפקדים, בתוכם אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי.

הרמטכ"ל הפסיק את התרגיל ולאחר תחקיר ראשוני בשטח עם מפקד זרוע היבשה ומפקד פיקוד המרכז, אישר הרמטכ"ל להמשיך את התרגיל עם הכוחות הקרקעיים אך ללא הכוחות הארטילריים.

הרמטכ"ל הורה למפקד זרוע היבשה למנות ועדת חקירה שתבדוק את נסיבות האירוע. בבדיקה ראשונית עלה, כי תיתכנה שתי סיבות לירי השגוי, האחת טעות בהזנת הנתונים והשנייה היא בעיה בחומר הנפץ ההודף.

מדובר צה"ל נמסר: "היום בשעות הבוקר ביקר הרמטכ"ל כחלק מביקוריו השוטפים בתרגילים ובאימונים בצה"ל, בתרגיל חטיבתי בדרום הארץ. במסגרת התרגיל בוצע ירי ארטילרי תלול מסלול של שני פגזים אשר חרגו ממסגרת מגבלות הבטיחות של התרגיל. הרמטכ"ל חדל את כלל הכוחות ולאחר תחקיר ראשוני בשטח עם מ' זרוע היבשה ומ' פיקוד המרכז אישר למפקד הכוח להמשיך בתרגיל עם הכוחות הקרקעיים וללא מעטפת הארטילריה. הרמטכ"ל רואה את האירוע בחומרה והורה את מ' זרוע היבשה למנות ועדת חקירה שתבדוק את נסיבות האירוע".