קבר רבי נחמן, אומן
קבר רבי נחמן, אומן עוזי ברוך

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, פנה היום (ד'), לרה"מ בנימין נתניהו, בכדי שיעלה בפני נשיא אוקראינה שיבקר מחר בארץ, את נושא העלאת עצמות רבי נחמן מברסלב לארץ.

"מאות אלפי מאמינים מישראל, שאין בידם את היכולת הכלכלית להגיע ולהתפלל בקברו של הרב, יוכלו לממש את אמונתם", אומר דנון שציין בפנייתו לנתניהו כי תורם פרטי מוכן לשאת בכל הוצאות העלאת העצמות, וכי ביקורו של נשיא אוקראינה בישראל, מהווה הזדמנות היסטורית להעלאת עצמות הרב.

בפנייתו לרה"מ אמר דנון: "יש לנו הזדמנות נדירה לעשות צדק עם הרב נחמן מאומן, אשר ארץ ישראל הייתה כל כך חשובה לו. העלאת עצמותיו לארץ תהייה תעודת כבוד היסטורית למדינת ישראל - ביתה של העם היהודי" אמר דנון.

התורם האנונימי, הבהיר כי הוא מוכן להשקיע כל סכום שיידרש בכדי להביא את עצמות הרב לקבורה במדינת ישראל. ח"כ דנון, כבר החל בבחינת מקומות להעלאת העצמות, והר הזיתים בירושלים, מהווה מיקום פוטנציאלי מרכזי.

כאן המקום להזכיר כי אחת לכמה שנים שב ועולה רעיון העלאת עצמותיו של רבי נחמן לישראל. התומכים מקרב החסידות מצטטים את רבי נחמן שקבע כי יש לו מקום בארץ ישראל, ורואים בדברים אלו ראיה לכך שרבי נחמן שאף להיטמן באדמת ארץ ישראל. לעומתם טוענים המתנגדים כי דווקא ציטוט זה מעיד על כך שלרבי נחמן מקום מסויים בארץ ישראל וכל עוד לא ידוע המקום המדוייק אין לפעול להעלאת עצמותיו ולקברם במקום שאינו המקום הראוי לו.

לדברים אלה נוספת טענה העולה בכל הזדמנות ולפיה העסקים הכלכליים הכרוכים ביציאה לביקור במקום קברו של הרב באומן כה פורחים ונוגעים לתחומים כה רבים כטיסה, הלנה, הזנה ועוד, ומשום כך לא ישושו החסידים לבצע את העלאת העצמות גם אם ניתן יהיה לבצע את המהלך בפועל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו