רוצים תרומות? לכו לשימוע בכנסת

ראש הממשלה ביקש לאחרונה לנסח מחדש את 'חוק העמותות'. על פי הניסוח החדש חלק מהעמותות ייאלצו לעבור שימוע בכנסת.

ישי קרוב , ד' בכסלו תשע"ב

רוצים תרומות? לכו לשימוע בכנסת-ערוץ 7
מייבאים כסף
פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש לאחרונה ממזכיר הממשלה, צבי האוזר, לבדוק את האפשרות לעידכון חוק העמותות. כך  דיווח הערב ערוץ 2.

על פי הפרסום, החוק יבחין בין שלושה סוגים של עמותות: על הקבוצה הראשונה יחול איסור מוחלט לקבל תרומות ממדינות זרות כמו העמותות התומכות בסרבנות, בחרם על ישראל או במאבק מזוין בישראל, כדוגמת 'עדאללה' ו'יש גבול'. הקבוצה השניה, המונה עמותות כדוגמת מגן דוד אדום והאוניברסיטה העברית, שתוכל לקבל תרומות ללא הגבלה.

הקבוצה השלישית תיאלץ לשלם 45% מס מהתרומות, אלא אם כן יגיעו ראשי העמותות לשימוע בכנסת. מדובר בעמותות 'שלום עכשיו', 'בצלם' ו'רופאים לזכויות אדם'.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "בישראל פועלים ארגונים רבים אשר שמו להם למטרה להוקיע את מדינת ישראל בעיני העולם ולהפוך את חיילי וקציני צה"ל לנרדפים, תוך פגיעה בשמם הטוב. ארגונים אלה, המכנים עצמם לעיתים קרובות 'ארגוני זכויות אדם', מקבלים מימון ממדינות וממקורות עלומים שכל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הפוליטי הציבורי בישראל מבפנים".

עוד נכתב כי "חלק מהנתונים הגלויים על מימון אותם ארגונים מגלה כי מימונם מגיע ממדינות או רשויות ממשלתיות של האיחוד האירופי, בריטניה, שוויץ, נורווגיה, ספרד, גרמניה ואירלנד. מדובר במדינות זרות המתערבות בשיח הפוליטי הפנימי במדינת ישראל על מנת לייצר דה לגיטימציה לפעילות צה"ל ולחייליו. כסף זר מממן את פעילותם של ארגונים המתכנים 'ישראלים' נגד צה"ל".

על פי ההערכות, החוק יוגש תוך 10 ימים לאישור הממשלה וצפוי לו רוב.