"תחת ראש עיר דתי, יש יותר חילולי שבת"

חבר מועצת העירייה בגבעת שמואל תמה על ההחלטה לבטל את אירועי הקרקס הדתי בגבעת שמואל, "כשהיה ראש עיר חילוני הסטאטוס קוו נשמר".

בני טוקר , ח' בכסלו תשע"ב

"תחת ראש עיר דתי, יש יותר חילולי שבת"-ערוץ 7
גבעת שמואל
אתר העירייה

ראש עיריית גבעת שמואל, יוסי ברדוני, החליט בימים האחרונים לבטל את מופע הקרקס, "מדראנו חובש כיפה" שהותאם לצרכי הציבור הדתי. בראיון עם עיתון בשבע בשבת האחרונה הוא טען שגבעת שמואל היא עיר מעורבת ואין מקום למופעים לדתיים בלבד.

חבר המועצה ולשעבר מ"מ ראש עיריית גבעת שמואל אברהם גולדברג, אמר בראיון לערוץ 7 שמשום מה דווקא בקדנציה של ראש עיר דתי חילולי השבת הולכים ומתרבים, "ראש העיר הנוכחי שהוא לשעבר איש מפד"ל הוא אדם דתי וכך גם ממלא מקומו. לצערי אם אני משווה את הקדנציה הנוכחית לקדנציה הקודמת, שאז היה ראש עיר חילוני - זמיר בן ארי, שהייתי ממלא מקומו, אני יכול לומר בוודאות שהיו פחות חילולי שבת. אני אז הובלתי התנגדות להקמת הקאנטרי קלאב, אמנם הרוב היה בעד, אבל הובטח לנו שהסטאטוס קוו ישמר. לצערי בקדנציה הנוכחית בראשות ראש העיר ברודני, פתחו לא רק את הקאנטרי קלאב, אלא גם קיוסק, וזה נפתח בעיצומו של ראש השנה שעבר, ממש ביום הדין".

גולדברג טוען שגבעת שמואל היא בין הערים היחידות שמקיימת אירועים מחללי שבת במוסדות ציבור של העירייה, "זה ממש הפוך על הפוך, כשהיה ראש עיר חילוני דברים יותר נשמרו, היום כנראה בגלל לחצים של החילונים, מתקיימים אירועי 'שבת תרבות' במבנים של העירייה. אני היחיד שמחיתי על זה, לאן נעלם קולם של אותם דתיים בקדנציה הקודמת שנלחמו בפתיחת הקאנטרי, לצערי קולם נדם".

גולדברג אמר שגבעת שמואל היא אמנם עיר מעורבת אבל צריך להתחשב גם בציבור הדתי, "היה ראוי שיהיו אירועים לציבור הדתי וצריכים להפסיק את הפגיעה בשבת שזה נושא כואב מאוד. דווקא היום תחת הנהגת ראש עיר דתי, השבת מחוללת. אנחנו לא רוצים לסגור כבישים, אבל יש סטאטוס קוו ושלא יפגעו בו, לא יעשו את אירועי שבת תרבות בבנייני העירייה".

מעיריית גבעת שמואל נמסר בתגובה: "עיריית גבעת שמואל רואה בקרקס דבר חיובי לכשעצמו. כידוע גבעת שמואל היא עיר עם תמהיל תושבים ייחודי שחציו דתיים וחציו חילונים ואין היא רוצה להיתפש כעיר דתית או להיות עיר דתית אלא לשמור על צביונה הנוכחי. נוכח כל אלה קיימת רגישות יתראה באם מגיע קרקס ומפרסם כי הקרקס לציבור הדתי בלבד. בטוחים אנו כי אם מפיקי הקרקס היו מתאמים את הנושא מראש יכולים היינו למצוא את שביל הזהב בעניין זה ולקיים את הקרקס בעיר מבלי לפגוע ברגשי קהל זה או אחר. משזה לא נעשה העדיפה העירייה שלא לקיים את הקרקס בעיר. בשנה הבאה במידה ויחפוץ ויפנה הקרקס בצורה מסודרת וגלויה , תשמח  העירייה לבדוק את האפשרות לקיים את הקרקס בעיר. יצויין כי בנוסף היו קיימות גם בעיות טכניות לקיום הקרקס אולם לא נרחיב כעת בעניין זה".