"בעיית הדיור - סכנה לקיום הגרעינים התורניים"

מנכ"ל קרן קהילות חושף כי משפחות הגרעינים תורניים מתקשות לרכוש דירות, "אנשי הנדל"ן מזהים את קבוצות האיכות ומעלים מחירים".

בני טוקר , ח' בכסלו תשע"ב

אירוע הצדעה לגרעינים התורניים
אירוע הצדעה לגרעינים התורניים
יוני קמפינסקי

מנכ"ל קרן קהילות שי תובל אמר בראיון לערוץ 7 שאמנם כספים רבים הועברו לגרעינים התורניים בשנה האחרונה אך מצוקת הדיור מסכנת את קיומן, "אכן בשנת 2011 הועברו לטובת הגרעינים התורניים למעלה מ-20 מליון שקלים, הן דרך הסכמים קואליציוניים, כדוגמת הבית היהודי שהעביר למעלה מעשרה מיליון ₪ והן בתקציבים מסודרים שנכנסו מהממשלה גם לגרעינים חילוניים זאת במסגרת הניסיון לעודד הגעת אוכלוסיות צעירות לפריפריה. על העניין הזה צריכים לתת את הקרדיט גם למשרד לפיתוח הנגב והגליל בראשות סילבן שלום, למשרד ראש הממשלה ולסגנית השרה גילה גמליאל ולמשרד השיכון".

לדבריו, יש היום בארץ למעלה מחמישים גרעינים תורניים עם אלפי משפחות, "התקציבים יאפשרו לפתוח גרעינים חדשים ולעודד גרעינים ותיקים. קח לדוגמא את הגרעין באילת הם קלטו עוד אחת עשרה משפחות בזכות העובדה שיש להם מוסדות חינוך טובים מאוד, ללא תקציבים של משרד החינוך לא הייתה קמה שם ישיבה התיכונית".

למרות האופטימיות מציין תובל שמצוקת הנדל"ן מעיקה מאוד על הגרעינים שרוצים להתפתח, "נושא הדיור, הוא בהחלט בעיה מטרידה. קח לדוגמא את גרעין שדרות, גרעין ותיק וחזק עם מעל מאתיים משפחות. משפחות רבות לא יכולות לקנות דירה בשדרות, כי אין קרקעות. חייבים שיהיה פתרון מערכתי של הממשלה גם בפריפריה. זה בעיה גם בשדרות, בנתיבות, בבית שאן, עכו וצפת. אנשי הנדל"ן מזהים שמגיעים קבוצות איכות והם מעלים את המחירים, חברי הגרעין לא רוצים לקנות בכל מחיר. לצערי הממשלה לא עושה די כדי לעודד משפחות להגיע לפריפריה".