המגנט שהוצא מגופה של הפעוטה
המגנט שהוצא מגופה של הפעוטה צילום: דוברות רמב"ם

תינוקת בת שנה ותשעה חודשים מאזור חיפה, הובהלה אתמול בבוקר (ראשון) למיון רמב"ם, לאחר שבלעה מגנט מקרר. ככל הנראה, עמדה הפעוטה בסמוך למקרר במטבח בית הוריה, בזמן שאכלה. כאשר סיימה את ארוחתה, הסירה את אחד המגנטים שהודבקו על גבי חלקו התחתון של המקרר ובלעה גם אותו.

מיד לאחר מכן  התחילה הפעוטה להשתנק, להוציא רוק ולהקיא, והוריה החליטו לקחת אותה לבית החולים. עם הגיעה למיון הילדים ברמב"ם, נלקחה הפעוטה לצילום, אשר הראה בבירור כי עצם זר שקוטרו כ-2 ס"מ, תקוע בחלקו העליון של הושט.

בתוך פרק זמן קצר מרגע הגעתה לבית החולים, נכנסה התינוקת לחדר הניתוח, שם הכניסו הרופאים אנדוסקופ אל הוושט של הפעוטה (צינור אופטי, המכיל מצלמה) ומשאותר המגנט, שלפו אותו הרופאים ללא בעיה וללא כל נזק. 

"מדובר בעצם גדול יחסית לוושט של ילדה כ"כ קטנה", אומר ד"ר אריה גורדין, מנהל שירות אף אוזן גרון ילדים בביה"ח לילדים ברמב"ם, ומי שטיפל בתינוקת, "כאשר שלפנו את המגנט ראינו איך הוושט מתרחב נוכח היחס בין העצם לוושט. בגלל הגודל של המגנט, הוא לא היה מתקדם לבד. למזלה של הקטנה, הוא פשוט נתקע שם. אם זה לא היה קורה, היא הייתה יכולה להיחנק". 

ילדים רבים מגיעים לרמב"ם עקב בליעת חפצים שונים, ביניהם קפיצים, סיכות, מטבעות, בטריות, חלקיקי פלסטיק, חלקים זעירים של צעצועים, מזון קשה כגון בוטנים, גרעינים, אגוזים, גזר וכו'. התופעה רווחת בעיקר בקרב ילדים עד גיל 3, אך גם אצל בני נוער. רק לפני שבוע דווח על נער בין 12 שטופל במיון רמב"ם עקב בליעת חלק ממנגנון של עט, אשר התמקם בריאתו הימנית. 

לדבריו של ד"ר גורדין, למזלה של הפעוטה, המגנט התיישב במקום נוח יחסית, אך המקרה הזה יכול היה להיגמר אחרת, "מבחינה נשימתית היא הייתה בסדר, המגנט פשוט הכאיב לה וגרם לה לאי נוחות. אם המגנט היה מתמקם נמוך יותר, או מחליק למטה, הדבר היה מסכן את חייה של הפעוטה. לשמחתנו, האירוע הזה הסתיים עם סוף טוב וכבר אחרי שיצאה מחדר הניתוח, הפעוטה חשה בטוב, אכלה ושתתה".

הסכנה שטמונה בבליעת חפצים היא גדולה. רופאי רמב"ם מתריעים מפני החזקת גופים זרים בפה ומבקשים מההורים להשגיח על ילדיהם הקטנים, כמו גם להרחיק אותם מחפצים שאותם ניתן לבלוע.

צילומי הרנטגן של הפעוטה: