ארמונות מבנים ומקווה ביריחו החשמונאית

צמוד ליריחו ניתן למצוא ממצאים ארכיאולוגיים מימי בית חשמונאי. בימים אלו מתחדשים הסיורים המאורגנים למקום. גם זו הכנה לחנוכה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בכסלו תשע"ב

צמוד לעיר יריחו ניצבים ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים מתקופת בית חשמונאי. לאחר למעלה מעשור שנים שבהם הדירו ישראלים רבים את רגליהם מהמקום חוזרים בימים אלה ומתקיימים באזור סיורים בניצוחו של בנימין טרופר, מדריך בבית ספר שדה כפר עציון. בחג סוכות האחרון התקיים סיור כזה ובו השתתפו כמאה וחמישים מטיילים, ובשבועות הקרובים יתקיימו עוד שני סיורים שכאלה. רגע לפני שהרשימה לסיור השני נסגרת שוחחנו עמו ביומן ערוץ 7 על המקום ועל מיזם הקמפוס החשמונאי שהוא מקים ללימוד עברה היהודי של יריחו גם בתקופת בית חשמונאי.

בראשית דבריו מציין טרופר כי באזור יריחו קיימים שרידים ארכיאולוגיים יהודיים רבים, חלקם עוד מימי בית ראשון, ואולם בפרויקט העכשווי ההתמקדות היא בימי בית חשמונאי. לדבריו ניתן למצוא במקום שרידי ארמונות ומבנים השייכים לצאצאי שמעון שהיה השליט האחרון מקרב בית חשמונאי.

הממצאים הרבים הכוללים גם מקווה טהרה ששאריות הטיח שבו עוד נותרו, בתי מרחץ, גינות נוי ועוד נמצאים בשטח המצוי כיום בשליטה ישראלית מלאה (שטח C) והסיורים בו מתקיימים בליווי ובתיאום צה"לי מלא. טרופר מספר שמאז הסכמי אוסלו הפסיקו להתקיים במקום סיורים מחשש לפגיעת ערביי יריחו שבתיהם נושקים למתחם החשמונאי, ואולם כעת משיבים המטיילים את ימי המקום כקדם.

טרופר מוסיף ומספר כי במהלך הסיור נפגשים המטיילים עם שאריות של מבנים וארמונות המגיעים לעיתים עד לגובה של מטר וחצי או שניים, נחשפים לרצפה זהה בסגנונה לזו שהייתה בבית המקדש, ואם מתקשים המטיילים להשלים בדמיונם את החסר הוא מציג בפניהם את שרטוטיו ותרשימיו של אהוד נצר ז"ל שחפר במקום, חשף אותו וביצע את מלאכת ההשלמה הציורית הזו.

במהלך הסיור יגיעו המבקרים גם למבצר שבו נרצח שמעון על ידי חתנו שביקש את המלוכה לעצמו, ומהמקום ישקיפו אל עבר שרידי מגדלי המצור שהציב יוחנן בן הורקנוס שביקש לנקום וללכוד את הרוצח תלמי שהחזיק באותה העת באמו כבת ערובה. את סיפורה של הדרמה הזו יכירו מקרוב המבקרים בסיור שנראה שאפילו זוכה להתעניינותם של הערבים תושבי האזור, אלה מגיעים לעיתים, מקשיבים להסברים, שואלים על עברו של המקום, ומוכרים מיץ תפוזים למטיילים שחוזרים ומעירים את עברו התיירותי של המקום.