יותר ויותר מורים ערבים
יותר ויותר מורים ערביםאילוסטרציה. פלאש 90

ועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא קליטת עובדים ערבים בשירות הציבורי בראשות ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) דנה בקליטת מורים ערבים בבתי ספר יהודים.

עבדאללה חטיב, מנהל אגף חינוך לערבים במשרד החינוך, מסר את הנתונים הבאים: "נכון לשנת הלימודים תשע"ב, הוגשו למשרד החינוך 8,254 בקשות לתעסוקה מקרב במגזר הערבי. משרד החינוך קלט 2,897 מועמדים להוראה מתוכם, כלומר 35% ממגישי הבקשות. לשם השוואה, בשנת תש"ע נקלטו 1,500 מועמדים להוראה. כיום מועסקים במשרד החינוך 23 אלף מורים ערבים. 820 מתוכם עובדים בבתי ספר במגזר היהודי".

דדי קומם, מנהל תחום החינוך בקרן אברהם, אמר בדיון כי "השתלבותם של המורים הערבים בבתי הספר היהודים מלאה, והם מקודמים להיות מחנכים ומנהלים ומשפיעים בצורה יוצאת דופן על בתי הספר, גם בכאלה שחששו להעסיק אותם בתחילה, בגלל בורות".

בסיכום הדיון אמר ח"כ טיבי כי לטעמו "לשילוב מורים ומורות ערביים במערכת החינוך העברית יש חשיבות כפולה ומכופלת: הוא נותן מענה תעסוקתי, שובר סגרגציה ושובר סטריאוטיפים. נדרשת תוספת שעות במערכת החינוך הערבי כדי לפתור חלק מבעיית האבטלה של המורים הערבים”. עוד הוסיף טיבי ואמר כי "יש לשקול אפשרות הסבה של מורים בתחום הסיעוד, אך לשם כך נדרשת הקצאת קורסים מהממשלה".