עשרות אלפי בני אדם יצאו היום (שבת) להפגנות ברחבי רוסיה במחאה על זיוף תוצאות הבחירות שהתקיימו השבוע לבית התחתון של הפרלמנט הרוסי.

בעיר ולדיווסטוק שבמזרח המדינה יצאו מאות בני אדם לצעדת מחאה לאורך חופה של העיר וקראו קריאות גנאי נגד פוטין. כ-15,000 אלף מפגינים התאספו בכיכר המרכזית בבירת רוסיה. המפגינים במוסקבה הניפו את תמונותיהם של פוטין ושל הנשיא מדבדב.

תוצאות הבחירות לבית התחתון בפרלמנט שנערכו בתחילת השבוע הובילו למחאה חריפה בעקבות דיווחים של משקיפים אירופאים שטענו כי הבחירות היו לא הוגנות ומזוייפות.

הקהילה היהודית הזהירה את חבריה ואת הישראלים השוהים במוסקבה שלא להתקרב לאזור ההפגנות מחשש כי שיכורים וגלוחי ראש ינקטו באלימות קשה ומסוכנת ואפשרות להיעצר ע"י כוחות המשטרה הפרוסים באזור.

אלכס וורנוביצקי, יליד מוסקבה, סיפר לערוץ 7 על הבחירות, "הבחירות היו מזויפות וכל אזרח יודע ומשלים עם עובדה זו. רק מאות יצאו להפגין כי הם חששו מהשלטונות, חלקם נעצרו. הבחירות לא שינו את השלטון הנוכחי. העם הרוסי ימשיך לסבול".

לדבריו, מבחינה הקהילה היהודית הבחירות לא משנות דבר, "ראש ממשלת רוסיה, ולדמיר פוטין, רוצה להראות למערב שהוא ביחסים טובים עם הקהילה היהודית. פוטין מגיע כל שנה להדליק כאן בכיכר האדומה את נר הראשון של חנוכה מול הקרמלין, פוטין גם בקשר טוב עם רבה של רוסיה הרב ברל לאזאר שיש לו השפעה פוליטית חזקה ברוסיה".

על פגישת ליברמן עם פוטין בימים האחרונים אומר וורנוביצקי, "ליברמן מנסה להרחיב את הקשר עם רוסיה אבל רוסיה עדין לא משנה את עמדתה בעניין סוריה ואירן".

"הדת מתעוררת לתחייה", אומר וורנוביצקי, "אבל עדין רוסיה מדכאת את האיסלם. בתוך רוסיה רואים באיסלם סכנה, כשבמקביל בתי כנסת נפתחים ובתוכם חמישה בתי כנסת גדולים".

ייתכן גל עלייה נוסף לישראל? "העלייה של הרוסים הייתה כלכלית ולא אידאולוגית. בגלל המשבר הכלכלי הבא - רוסיה כנראה תיפגע בצורה קשה - יתכן שיהיה גל עלייה נוסף לישראל ".

כמה יהודים חיים ברוסיה? "עדין יש כמעט חצי מליון יהודים רק במוסקבה ועוד מליון וחצי יהודים ברוסיה כולה, גל עלייה נוסף יבוא רק אם יהיה כאן משבר כלכלי נוסף. אני מקווה שרוסיה תתקדם והשלטון ייפול לפני שתהיה מהפכה. אם השלטון יפול אחרי מהפכה - רוסיה תהיה מפוצלת ורק החלק האירופי יישאר".