חלב ומוצריו על מדף הסופרמרקט
חלב ומוצריו על מדף הסופרמרקטפלאש 90

לא כדאי להפקיע את מחיריהם של מוצרי יסוד שבפיקוח, זאת למד לאחרונה על בשרו בעל פיצוציה באריאל, אשר הפקיע את מחיריהם של לחם אחיד כהה וחלב 1% ו-3%.

פסק הדין ניתן בעקבות כתב  אישום שהגישה עו"ד טלי קינן – התובעת מהמחלקה המשפטית במשרד התמ"ת – ולפיו הופקעו מחירי מוצרי יסוד שהינם בפיקוח ונקבע להם מחיר מירבי.

בביקורת שנערכה במרץ 2010 בפיצוציה למבקרת מטעם משרד התמ"ת במחוז ת"א והמרכז שלושה מוצרים בהפרשי מחירים לרעת הצרכן ותוך חריגה מהמחיר המירבי הקבוע בחוק הפיקוח על מחירי  מצרכים ושירותים.

חלב טרי 3% שומן (רגיל)  קרטון + פקק 1 ליטר במחיר של 7.00 ש"ח במקום במחיר מירבי של 5.95 ש"ח. חלב טרי 1% שומן (רגיל)  קרטון + פקק 1 ליטר במחיר של 7.00 ש"ח במקום במחיר מירבי של 5.60 ש"ח. לחם כהה (אחיד ) פרוס וארוז כיכר 750 גרם במחיר של 7.5 ש"ח במקום במחיר מירבי של 6.66 ש"ח. 

בית המשפט בפתח תקוה הטיל כאמור קנס של 5,000 ש"ח על המנהלת  והבעלים של הפיצוצייה וחייב אותה לחתום על התחייבות בסך 10,000 ש"ח להימנע מביצוע עבירה דומה במשך שלוש שנים.

לדברי עו"ד טלי קינן, "העוסקים ובעלי העסקים לממכר מזון, חייבים להקפיד ולהימנע מביצוע חריגות כלפי מעלה מהמחיר המירבי הקבוע במסגרת הפיקוח על המחירים. הפיקוח נקבע על מנת לספק הגנה לשכבות החלשות בפרט ועל כלל הצרכנים בכלל. במיוחד בימים אלה, של עלייה בעלויות יוקר המחייה והתחזקות המודעות בקרב הצרכנים לזכויותיהם, בעלי עסקים ועוסקים חייבים לגלות זהירות יתר, על מנת להימנע מנקיטת הליכים במישור הפלילי כנגדם על ידי התמ"ת".