"הסיבה למשברים - גירעון במאזן התשלומים"

אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי בכלל פיננסים, טוען כי גירעון ממשלתי איננו הסיבה למשבר באירופה אלא דווקא הגירעון בחשבון השוטף.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשע"ב

אירלנד.
אירלנד.
פלאש 90

רבות דובר על בעיית החובות של אירופה, ופסגת מנהיגי מדינות האיחוד האירופי התמקדה כולה בפתרונות לבעיית החוב, אולם לדעתו של אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי בכלל פיננסים, זו כלל איננה הבעיה האקוטית של מדינות אירופה.

לדבריו, "בחינה של הגירעונות ויחס החוב לתוצר בתקופה שלפני המשבר מראה שהגירעונות התקציבים ואפילו היחס חוב לתוצר לא היו אינדיקטור שהצליח לאותת מי מהן מתנהלת בצורה לא אחראית ועלולה להתדרדר למשבר. באירלנד לדוגמה היה עודף תקציבי בשנים שלפני המשבר וגם יחס החוב לתוצר שלה עמד ב-2007 על 24.4% בלבד".

מה בכל זאת משותף למדינות שנכנסו למשבר והיה יכול לאותת על האסון המתקרב? כהנוביץ' סבור כי זהו הגרעון בחשבון השוטף (עודף יבוא על יצוא). "בכל המדינות שנכנסו למשבר היה בתקופה שקדמה למשבר גרעון מתמשך בחשבון השוטף. כלומר, חלק גדול מהמשבר הנוכחי איננו משבר חובות אלא משבר במאזן התשלומים שהתפתח למשבר חובות".

לאור זאת מציין כהנוביץ' כי לדעתם של חלק מהכלכלנים, כשהבולט שבהם הוא חתן פרס נובל לכלכלה פול קרוגמן, צמצום פיסקלי באותן מדינות לא יפתור את הגורם לבעיות אלא רק יקל מעט על הסימפטומים. לדברי קרוגמן, "עוד פוזות, ושלא בצדק, כאילו המשבר כולו הוא תוצאה של גירעונות כספים..." "...איכשהו דרום אירופה אמורה להוציא את האוויר מהכלכלה בדרך לשגשוג, בזמן שכולם מפעילים עליה עודף מסחרי".

לדבריו, תוכנית כזאת דומה לתוכנית למצוא פתרונות לבעיית המגורים על כדור הארץ בכוכב שנמצא 600 שנות אור מאיתנו. מה שהמדינות החלשות באירופה צריכות זה יצוא שיכניס להן הון אמיתי.