לחץ מוגבר לשחרור יהודים לפני תום עסקת שליט

ב'חננו' מתכוונים להגביר את הלחץ על שר המשפטים לקראת ביצוע חלקה השני של עסקת שליט, בדרישה לשחרר גם אסירים יהודים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשע"ב

יעקב נאמן
יעקב נאמן
צילום: פלאש 90

לקראת ביצוע חלקה השני של העסקה לשחרור גלעד שליט, החלק בו צפויים להשתחרר מכלאם עוד כחמש מאות מחבלים ואסירים פלשתיניים, מגבירים אנשי ארגון 'חננו' את הלחץ על שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, לשחרורם במקביל, של אסירים יהודים שנשפטו על עבירות המוגדרות כלאומיות. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דוד ליבמן, אחיו של שלמה ליבמן הי"ד שנרצח ביצהר לפני כ-13 שנים. דוד מרכז את פעילות הארגון בסוגיה זו.

בראשית דבריו הבהיר ליבמן כי הארגון ופעילים נוספים פועלים זה זמן רב לשחרורם של האסירים היהודיים, ומתחילת עסקת שליט הואצה הפעילות המאסיבית כאשר עיקר הלחץ מופנה לעברו של השר נאמן. ליבמן מספר שבמפגשים עם בני משפחות שכולות שרוצחי יקיריהם שוחררו בעסקת שליט הביע השר נאמן הסכמה עקרונית לעמדתם ואף הבטיח לפעול ברוח זו. הוא אף הוסיף וציין כי בשבועות האחרונים הגיעה בקשה מסביבתו של השר להפחתת הרעש הציבורי בסוגיה בכדי לאפשר לשר לפעול לשחרורם של האסירים היהודיים, אך בשבוע האחרון התחושה היא שהמסרים העולים מלשכת נאמן הינם דיבורים בלבד ועל כן הכוונה כעת היא לחדש את המאבק הפומבי.

ליבמן מזכיר כי לחץ פומבי זה כלל הפגנות מול ביתו של השר, פעילויות בכנסת שחלקן הגיע לידיעת הציבור ומהלכים נוספים. כעת מתכוונים הפעילים לשוב לשיטת עבודה זו כאשר בימים שני ורביעי בכוונתם לפעול בכנסת וביום רביעי לקיים הפגנה גדולה מול ביתו של שר המשפטים, הפגנה בה צפויים לקחת חלק רבנים, חברי כנסת ואישי ציבור בקריאה לשר להשלים את המהלך שיביא לשחרורם של האסירים היהודיים.

ליבמן סיפר על ניסיונו האישי כמי שאחיו נרצח עם חברו הראל בן נון הי"ד בישוב יצהר לפני כ-13 שנים, רצח שבעקבותיו הורשע גור המל ברצח ערבי כנקמה. ליבמן מספר שבעוד רוצחי אחיו שוחררו בשלב הראשון של העסקה הרי שמי שביקש לנקום על המעשה כלוא למאסר עולם ללא הקצבת זמן.

לדבריו, יש לראות בשחרור האסירים היהודים מעשה יהודי מתחייב, בעיקר לנוכח העובדה שאת המעשים שעליהם הואשמו והורשעו ביצעו בשל המציאות הביטחונית המטורפת, כהגדרתו, ופעלו מבלי שרצו בכך או בחרו בכך.

עוד הוא ציין כי גם אנשי שמאל חתמו על הצהרה המצדדת בעמדת 'חננו' כדוגמת עמרם מצנע ואחרים. כך גם סיפר על הצעת חוק המגובשת בימים אלו ולפיה כל שחרור של מחבלים יכלול גם שחרור אסירים יהודיים.