אפשר להתחתן גם עם בעיות פוריות

מכון פוע"ה החל לאחרונה, במיזם חדש של שידוכים בין גברים ונשים, שיש להם בעיות פוריות בשל מחלת הסרטן או בעייה גנטית.

ישי קרוב , ט"ז בכסלו תשע"ב

מיזם חדש מבית 'מכון פוע"ה' עוסק בשידוכים בין גברים ונשים בעלי מוגבלויות פוריות. מדובר באלו שבעבר חלו בסרטן ונזקקו לטיפולי כימותרפיה הגורמים לפגיעה בפוריות או בשל סיבות גנטיות אחרות שגרמו לבעיות אלו. 

בראיון לערוץ 7 סיפר האחראי על המיזם, הרב בנימין דוד, "ייעוד המכון הוא לתמוך באנשים שבמהלך השנים התברר שיש להם בעיות פוריות. אך יש כאלה שיודעים עוד לפני שהתחתנו, שיש להם בעיה והם באים למכון להתייעץ: מה לספר בשידוכין, מה הסיכוי שיהיו ילדים, מה הטכניקות הקיימות שהרפואה יכולה להציע להם, ואנחנו נותנים להם ייעוץ וכמובן הכל בחינם, בשמחה ובאהבה. עם הזמן כמות הפונים גדלה וחשבנו שאולי אפשר לשדך בין הפונים".

הרב דוד ציין כי לפעמים הפתרון הרפואי לבעיות של שני הצדדים הוא דומה, כגון הפריית מבחנה ועל כן כשהם יחיו ביחד יהיה להם הרבה יותר פשוט, "התחלנו במיזם הזה וב"ה כבר ישנם מספר זוגות שהתחתנו".

"פעם באה אלינו בחורה שיש לה במשפחה מספר אנשים עוורים", סיפר הרב דוד, "ובבדיקה גנטית מצאו שגם היא נושאת את הגן ויש סיכוי שילדיה יהיו עוורים. הפתרון במקרה זה הוא הפריית מבחנה ובדיקה גנטית של העוברים לפני החזרתם לרחם. בצורה כזו תוכל האשה להוליד ילדים בריאים". 

הרב דוד הסביר שהבעיה היא שלא כל בחור מוכן להיכנס למציאות של הפריית מבחנה ולכן אם יש בחור שיש לו בעיה גנטית דומה או בעייה רפואית אחרת שגורמת לירידה בכושר הפוריות, ובכל מקרה הוא יצטרך הפריית מבחנה כדי לזכות בילדים, אז הוא יהיה מוכן להתחתן עם בחורה כזו.

עוד הדגיש הרב דוד כי רק השלב הראשוני נעשה על פי השוואת נתונים רפואיים ושידוך בין בני זוג שבעייתם דומה, אך לאחר מכן הזוג נפגש מספר פעמים - כמו זוג רגיל ומחליטים בעצמם האם להתחתן או לא.