ח"כ הורוביץ: קטינים לא צריכים להיכלא

60 קטינים זרים, חסרי משפחה, שוהים בימים אלה במתקן הכליאה מת"ן, תשעה קטינים נוספים שוהים במתקן כליאה סהרונים ושש קטינות בגבעון.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשע"ב

הורוביץ וגילאון
הורוביץ וגילאון
פלאש 90

60 קטינים זרים, חסרי משפחה, שוהים בימים אלה במתקן הכליאה מת"ן, תשעה קטינים נוספים שוהים במתקן כליאה סהרונים ושש קטינות כלואות במתקן גבעון, כך עלה היום בדיון הוועדה לעובדים זרים של הכנסת בראשות ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). עוד עלה כי לקטינים מעל גיל 16 אין מסגרות חלופיות ולכן החזקתם במתקן מת"ן עלולה להימשך חודשים רבים.

ארגוני זכויות אדם שהשתתפו בדיון הדגישו כי כליאתם של ילדים, אף אם בבית מעצר שלטענת הרשויות הותאם לקטינים, עומדת בניגוד חמור לאמנה בדבר זכויות הילד אשר קובעת שטובתו של הילד תהא לעולם שיקול ראשון במעלה וכי מעצרו של ילד ישמש רק כאמצעי אחרון לפתרון ולפרק זמן מתאים הקצר ביותר.

במסמך פרשנות לאמנה העוסק בקטינים זרים ובלתי מלווים קבעה ועדת האו"ם לזכויות הילד, כי העדר מעמד חוקי אינו יכול להצדיק כליאה של ילדים וכי יש לטפל בילדים במסגרות מתאימות באמצעות גורמי רווחה הבקיאים בטיפול בילדים במצבים אלה.

לדברי ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר ועדת העובדים הזרים שערך סיור במתקן מת"ן בחדרה ובמתקן יהלו"ם בשדה התעופה: "הנחת הייסוד שלנו היא שקטינים אינם צריכים להיות בכלא ולא ברחוב, אלא במסגרות פנימייתיות. ביקרתי במת"ן ואני מציין לשבח את אנשי השב"ס במקום שמטפלים בקטינים הזרים בצורה מסורה. טענותי הן לא לשב"ס אלא לממשלה. קטינים בודדים זכאים לזכויות לפי החוק הישראלי ואמנות בינלאומיות".

לדברי רב-כלאי מסעוד מנסור, מפקד מתקן מת"ן, "התחושות שמתקבלות על בסיס שיתופי הפעולה בין המשרדים הן פסימיות בעיקר משום שתקני הקליטה של הקטינים במוסדות פנימייתיים של משרדי הרווחה והחינוך הולכים ומצטמצמים". לדבריו, צוואר בקבוק מתחיל להיווצר לקטינים מעל גיל 16 מכיוון שהפנימיות של משרד הרווחה ומשרד החינוך שקולטות אותן חסרות בתקנים. מסעוד הוסיף כי עד כה הועברו לחסות משמורן 86 קטינים בלתי מלווים. לדבריו, למרות המגבלות מדובר בחלופה שזורמת ומקלה על העומס שמצטבר במתקן.

יוסי אדלשטיין, מנהל אגף לזרים ברשות האוכלוסין ומעברי הגבול, הסביר כי "הסוגיה של הנוער היא מורכבת ביותר. מרביתם עוזבים הפנימיות ונוסעים לעבוד בתל אביב". הוא ציין כי יש משמורנים ששולחים את הילדים לעבוד במקום ללמוד ואינם מספקים להם תנאים נאותים.  "לפעמים אני חושב שמת"ן זה הבית הכי טוב", אמר בדיון. עוד עלה בישיבה כי העובדת הסוציאלית של משרד הרווחה מסיימת את תפקידה במת"ן וטרם מונה לה מחליף, דבר שיפגע בהעברתם של הקטינים למסגרות פנימיתיות ולמשמורנים מחוץ למתקן הכליאה.

יו"ר הוועדה, ח"כ הורוביץ קרא למשרד הרווחה לאייש את תקן העובד הסוציאלי במת"ן ללא דיחוי. עוד קרא לממשלה לפעול לקליטת הקטינים הזרים הבלתי מלווים בפנימיות ולא במתקנים השייכים לשב"ס וכן לזרז את הטיפול בקטינים חולי שחפת שמשרד החינוך מסרב לקלוט אותם במסגרותיו. הוא הוסיף כי יש למצוא פתרון מהיר לקטינות הבודדות אשר כלואות בחדרים נפרדים מהנשים הבוגרות וללא יכולות להשתתף בפעילות חינוכית בכלא. "כאשר נמצאת בכלא קטינה אחת היא כלואה בתנאי בידוד קשים העלולים להשפיע  על מצבה הנפשי".