אושר: מעבידים יהיו אחראים לזכויות עובדי קבלן

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הקובעת כי מעבידים יהיו אחראים לזכויותיהם של עובדי קבלן שאת שירותיהם הזמינו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בכסלו תשע"ב

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להגברת האכיפה של דיני עבודה, התשע"ב-2011, לפיה לראשונה ניתן יהיה לתבוע גם מזמין של שירותי קבלן בתחומי שמירה ואבטחה, ניקיון והסעדה, ולא רק את הקבלן עצמו.

הצעת החוק שאושרה היא ממשלתית, אולם חברי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, שדנה בה להכנתה לקריאה שנייה ושלישית, ביצעה בה שינויים משמעותיים חרף התנגדויות שהציגה הממשלה,  בעיקר בנושא הטלת האחריות הפלילית והקנסות גם על משרדי ממשלה, חברות ממשלתיות ובעלי תפקידים בהם. בסופו של דבר, ביטלה הממשלה בדיון את הסתייגויותיה לחוק.

מי שדחפה את ההצעה ואף שבתה רעב במטרה לדחוף לקידומה, היא חברת הכנסת ליה שמטוב, אשר נאמה הערב בהתרגשות במליאה וסיפרה על הצורך הדחוף בחוק שאושר.

"המדינה העבירה הערב בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק טובה אך לא מושלמת. למרות זאת, אני מאמינה כי בכירי משרדים ממשלתיים, מנהלי חברות ומנכ"לי רשויות מקומיות יחשבו פעמיים לפני שהם מתקשרים עם חברת קבלן בעלת היסטוריה של פגיעה בעובדי קבלן, כאשר המילה 'מכרז הפסד' בכלל לא תעלה על הפרק בשל החוק החדש".

בהצעת החוק בגרסתה האחרונה נקבע כי כל המזמין מכרז הפסד עלול לעמוד לדין פלילי, תיאסר התקשרות עם קבלן שירותים שהורשע או נקנס כתוצאה מהפרת זכויות עובדיו - למשך 3 שנים לפחות. כמו כן מזמין השירות יהיה אחראי לאכוף באמצעות "בודקי שכר עבודה" גם תשלום דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, פנסיה, דמי חגים ותוספת יוקר לעובד הקבלן.

ח"כ שמטוב ביקשה להודות ליו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ חיים כץ ולשר התמ"ת, ח"כ שלום שמחון על כך שברגע האמת עשו את המאמצים הנדרשים והעבירו את "אחת ההצעות החשובות בתחום העבודה בישראל".

בדיון במליאה אמר יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד), כי מדובר ב"חוק דרמטי שיביא סוף לניצול עובדי הקבלן במדינה". לדבריו, "ההתקדמות בחוק קיבלה תפנית לטובה מאז כניסתו של שר התמ"ת, שלום שמחון, לתפקיד. שמחון אמר שלא יהיה מוכן שעובדי המגזר הציבורי יהיו עובדים סוג ב".

"המטרה של הגברת האכיפה של דיני העבודה, שלה מיועדת הצעת החוק,  לא תוכל להיות מוגשמת אם הממשלה עצמה לא תקדיש אמצעים מתאימים לכך, לא תפעל בחובתה להתקין תקנות ולא תגביר את היקף  כוחות הפיקוח שיאפשרו לה לעשות שימוש בכלים הרבים שניתנים בידה בהצעת חוק זו. הוועדה תעקוב אחר פעולת הממשלה בנושא זה, כדי להבטיח שהחקיקה אינה משמשת כעלה תאנה לאי אכיפה מספקת של דיני העבודה", אמר כץ.

ההצעה הממשלתית, שאושרה סופית, באה להגביר ולייעל את האכיפה על חוקי העבודה, באמצעות הטלת עיצום כספי על מעבידים ובנסיבות מסוימות על מזמיני שירות בתחום הניקיון, השמירה, האבטחה וההסעדה על ידי קביעת מתן אפשרות לתביעה אזרחית כנגדם ,בכפוף להגנות מסוימות.  החוק שהתקבל, קובע כי בעלי משרות בתאגידים או במשרדי ממשלה שיימצאו אחראים לחתימת חוזה הפסד, שאינו מבטיח את תנאי השכר הבסיסיים של העובדים, עשויים לעמוד לדין פלילי.

כמו כן, תיאסר התקשרות עם קבלן שירותים שהורשע או נקנס כתוצאה מהפרת זכויות עובדיו - למשך שלוש שנים לפחות. מזמין השירות יהיה אחראי גם לתשלום דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, פנסיה, דמי חגים ותוספת יוקר לעובד הקבלן.

עוד נקבע בחוק כי תוטל אחריות פלילית על מזמיני שירותים שלא פיקחו על מניעת הפרות מסוימות על ידי עובדיהם, וכן על מנכ"ל של תאגיד או רשות ציבורית אשר לא פעל בהתאם להתרעה שקיבל על הפרת זכויות עובדים. 48 ח"כים תמכו בחוק ולא היו מתנגדים.