לא קל לייצר מהפכות שכן עם כל הרצון הטוב לפעול ולהשפיע, סדר-היום החברתי המורכב והכלים הנדרשים בכדי לפעול בצורה יעילה בחברה דורשים מתן ליווי מקצועי וכלכלי לאלו המעוניינים לפעול. לכן התאחדות הסטודנטים הארצית בשיתוף המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הסוכנות היהודית, קרן בית ברל וארגון נפש יהודי החליטו להקים השנה את מרכז "אפיק" המרכז לפיתוח מנהיגות סטודנטיאלית אשר יהא מותאם למאפייניו, צרכיו ואילוציו הייחודיים של הסטודנט במדינת ישראל. מרכז המנהיגות נפתח בסוף השבוע האחרון, בו התקיים המפגש הראשון במרכז הסמינרים של גבעת חביבה. במפגש נכחו 40 סטודנטים וסטודנטיות נבחרים מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים (סטודנטים דתיים לצד חילוניים יחד עם סטודנטים מוסלמים , נוצרים וסטודנטים מן המגזר הבדווי). 

כאמור, בעשור וחצי האחרונים נערכו במדינת ישראל מספר מאבקי סטודנטים. מאבקים אלו הצליחו לחדור במידה מסוימת לתודעה הציבורית, לקבל מקום בשיח התקשורתי ולעורר אמפתיה. 'מאבק יוקר המחיה' אותו הסטודנטים מובילים כעת, בבסיסו תפיסת עולם כוללת ומגובשת של הסטודנטים לגבי המדינה והחברה בה הם חיים, מאבק שהוא סוחף דיו להוציא סטודנטים צעירים לרחובות, לעורר הזדהות כלפיו בקרב אוכלוסיות אחרות נוספות ולהגדיר את תדמיתו ותפקידו של הסטודנט בחברה הישראלית.  מאבק זה מוכיח אפשר להכריע על שינוי תפיסתי ומעשי, מתוך הבנה שקיימים קשיים אובייקטיביים המשותפים למרבית אגודות הסטודנטים ויש צורך בכלים חדשים בהתמודדות עמם.  

בשנת הפעילות הראשונה שלו יעניק המרכז הכשרה לכ-40 סטודנטים בכל רחבי הארץ ויענה על צרכי הסטודנטים בכלל והאגודות בפרט בתחומים של עשייה חברתית אפקטיבית ומשמעותית, הובלה, ניהול מקצועי, פיתוח יוזמות וקהילות סטודנטיאליות, קשר עם בוגרים, התיישבות ועוד. כמו כן התאחדות הסטודנטים מייעדת לפתוח קבוצת מנהיגות סטודנטיאלית נוספת בעיר לוד עוד השנה. זאת לתת את הכלים למהפכנים הצעירים: לרכז את הידע הקיים בתחום, ולפתח ידע חדש בהתאם לצורך, בכדי להעבירו הלאה בצורה מסודרת לקבוצה של מנהיגים צעירים פוטנציאליים במסגרת הכשרה מעשית ורעיונית. 

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אומר כי "ציבור הצעירים הנו הכוח המניע של החברה, לא רק בעתיד אלא גם בהווה, הנשים והגברים בגילאים 21-35 מהווים את עמוד השדרה שלה. בגיל זה נוטלים מרבית האנשים על עצמם אחריות להקמת משפחה, מכריעים על כיוון לימודים או התמחות מקצועית, בוחרים מקום מגורים ולמעשה מצטרפים לשורות החברה הבוגרת. בגילאים אלו נמצאות מרבית הידיים העובדות, החשיבה היצירתית, העשייה החינוכית והאחריות והמחויבות של הצעירים לא רק לחייהם הבוגרים אלא גם לקהילה שבה הם חיים. קשה להפריז בחשיבות השקעת המדינה בצעירים, אשר מהווים את הפוטנציאל הטוב ביותר ליצירת כלכלה משגשגת, חברה צודקת ושינוי חברתי, תרבותי ופוליטי".היא- לי הירט ראש תחום מנהיגות בהתאחדות הסטודנטים הארצית הוסיפה לגבי תכנית ההכשרה, "ההכשרה השנה תארך כשמונה חודשים , והמחזור הראשון החל את פעילותו שתתבצע בארבעה מעגלים חופפים הכוללים: מתן ידע, פיתוח מיומנויות, עיצוב תפיסות עולם (ערכים) וחלק יישומי של בניית והפעלת פרויקטים. הסטודנטים יחשפו לעולמות של מנהיגות חברתית, חינוכית, קהילתית, פוליטית, יהודית, עסקית ועוד. בכך יתאפשר לסטודנטים לבחור בפעילות בנושאים כגון צדק ושוויון, יצירת קהילות והתיישבות, איכות הסביבה, מגדר, חינוך, פריפריה, זכויות עובדים, מיעוטים, ואף יחסי דתיים וחילונים בארץ. קבוצות ההכשרה יכילו סה"כ עד 40 סטודנטים ויתקיימו בשלושה מוקדים מרכזיים בארץ: באר-שבע, תל אביב\ירושלים לסירוגין וטבעון. בהמשך עתידה להיפתח קבוצה נוספת גם בעיר לוד. תהליך ההכשרה שפותח במשך חודשים רבים בעזרת טובי המנחים לפיתוח מנהיגות בארץ, כולל בין היתר סדנאות בשטח, סמינרים, ימי עיון, וכן מנטורים שיפעלו לעזור לסטודנטים להקים פרויקטים בכל הארץ. עם סיום ההכשרה, הסטודנטים יקבלו מלגה." עם סיום השנה, יצטרפו החברים ב- "אפיק" לרשת הבוגרים של התוכנית ויוכלו להמשיך להיות מעורבים בעשייה במסגרת הכשרה וליווי של מחזורי הכשרה חדשים, ליווי מיזמים חברתיים באגודות, השתתפות בסמינרים, סיורים, משלחות והצעות עבודה ייחודיות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו