מנקים את המסגד
מנקים את המסגדצילום: עמיחי בן סעדון

חניכי המכינה הקדם צבאית "איתן" במעלה אדומים החליטו שלא לשבת בחיבוק ידיים נוכח האירועים האחרונים שהציגו באור שלילי את המתיישבים ביהודה ושומרון.

"בעקבות אירועי שבוע שעבר, בהם קיצונים פגעו בחיילים וחצו קווים אדומים קיימנו דיון במכינה ובסופו הוחלט להביע את ההסתייגות המוחלטת שלנו מהמעשים", אמר יאיר אנסבכר, רב מחנך במכינת איתן שתלמידיה יצאו למבצע ניקוי במסגד שהוצת והושחת בשבוע שעבר בירושלים.

הוא ציין כי מרבית החניכים מחזיקים בדעות פוליטיות ימניות אך למרות זאת מגנים בכל תוקף מעשי אלימות והשחתה, "בצעד יוצא דופן הוחלט לבצע פעולות נקודתיות של תיקון כדי להראות שמה שקלקלה קבוצת אנשים, אחרים יכולים לתקן".

אנסבכר טען כי "מחיר התג" פוגע באוכלוסייה גדולה של ציבור נורמטיבי שוחר שלום,"האלימות שהייתה היא לא היהדות האמיתית ואנחנו נמשיך לפעול בכל מקום שצריך אחדות ושלום".

ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו) אמרה כי פעולת הניקיון של תלמידי מכינת "איתן" היא "סממן לנוער האמיתי של ההתנחלויות. בשבועות האחרונים יש ניסיון אומלל לתייג את כל המתנחלים כאלימים וונדליסטים כאשר לא כך הדבר בפועל. היום האופוזיציה אפילו מבקשת בהצבעת אי אמון לפזר את הממשלה בטענה שלא נעשה די כדי לאכוף את החוק בשטחים. מצב שמביא לטענתם לבריונות כלפי חיילי צה"ל ופעילי שמאל".

ח"כ שמטוב גינתה כל פעולה אלימה של קיצוניים בשם "תג מחיר" ואמרה כי האחראים למעשים החמורים יתפסו ויועמדו לדין אך הדגישה כי מנתוני הגיוס האחרונים עולה כי דווקא בני הנוער מקרב ההתנחלויות מתגייסים באחוזים הגבוהים ביותר.

"כאשר זהו המצב בפועל אז כל טענה של פגיעה מתמשכת בחיילים שחלק גדול מהם הם בני מתנחלים, פשוט מגוחכת", הוסיפה.

ח"כ שמטוב סיכמה את מבצע "תג ניקוי" במה שהיא מכנה התעלמות מהפרובוקציות של השמאל בשטחים. "כבר שנים רבות מגיעים פעילי שמאל קיצוניים לכפרי המחלקות בילעין ונעלין ומעודדים את האוכלוסייה הערבית במקום לצאת להפגנות אלימות. חבל שבוחרים להציג רק מעשים של קומץ עשבים שוטים כאשר למעלה מעשור ישנם קיצוניים בצד השני של המתרס שזוכים להגדרה "פעילי זכויות אדם" כאשר בפועל הם אלה שגורמים להעצמת הסכסוך ופגיעה בשני צידי המתרס".