"הממשלה עוברת על החוק"

סערה בוועדת הכספים: הממשלה לא הציגה תקציב התאמות למטרות חברתיות בתקציב 2012, כפי הנדרש בחוק".

אורנית עצר , כ"ד בכסלו תשע"ב

גפני
גפני
צילום: פלאש 90

"שוב ושוב הממשלה עוברת על החוק מבלי להניד עפעף", כך מחו היום (שלישי) חברי כנסת בוועדת הכספים, בדיון על חובת הממשלה להציג תקציב התאמות למטרות חברה, רווחה ובריאות, בתקציב 2012.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר "במקום לעסוק בהתאמות נדרשות בהתאם למצב החברתי, הממשלה בזבזה זמן יקר על ועדת טרכטנברג המיותרת, שעתה גם מנסים למסמס את מסקנותיה".

אמש הגיע קיבל גפני מכתב ממזכיר הממשלה, שבו ביקש הלה, "דחייה של חודש להצגת תקציב ההתאמות ולא יאוחר מיום 31 בינואר 2012".

גפני הסביר את הסיבות לדרישה להצגת תקציב התאמות, "אני התעקשתי שלתקציב הדו-שנתי יהיה תקציב התאמות במעבר בין 2011 ל- 2012. סוכם ש- 1.6 מיליארד ₪ יוקצו לתקציב התאמות למטרות רווחה וחינוך ושהממשלה תביאו לאישור ועדת הכספים. פניתי מספר פעמים לשר האוצר והודעתי לו שהזמן להצגת תקציב ההתאמות עומד לעבור, אך דבר לא נעשה". גפני דרש מנציגי האוצר ומסגן שר האוצר, יצחק כהן, ש"לא להמתין עד ה- 31 בינואר, אלא להביא את תקציב ההתאמות עד אמצע ינואר. כולם יודעים אילו התאמות נדרשות ועל-כן אין צורך להתמהמה בעניין".

מרכזת האופוזיציה בוועדה, ח"כ רוחמה אברהם (קדימה-בלילא) ציינה כי "בפעם השנייה, הממשלה עוברת על החוק שהיא בעצמה חוקקה". אברהם כיוונה לאי הקמת קרן רווחה מרווחי גז ונפט בעקבות אישור חוק ששינסקי, שהינו חוק ממשלתי. הקמת הקרן היתה אמורה להיעשות עד אמצע נובמבר 2011 וכאמור טרם נעשתה. אברהם דרשה מסגן שר האוצר כהן ומסגן ראש אגף התקציבים לספק הסברים לכך שהממשלה עוברת על החוק.

אברהם הביעה תרעומת על תשובת סגן שר האוצר, יצחק כהן (ש"ס), כי הממשלה טרם הציגה את תקציב ההתאמות, "כיוון שיושבים על המדוכה" ואמרה: "לא יתכן שהממשלה עוברת על החוק ואינה מגיבה לאירועים שהתרחשו במדינה בחודשים האחרונים. בעקבות המחאה היה על הממשלה להזדרז בהבאת תיקונים נדרשים והתאמות לצרכים החברתיים ובמקום זאת, נציגיה באים עם תירוצים קיקיוניים מדוע הדבר לא נעשה. התירוצים של מזכיר הממשלה במכתבו לוועדה בו הוא מבקש דחייה בהצגת תקציב ההתאמות הזויים. כולם יודעים מה המצב החברתי ומה הצרכים, כך שאין צורך "לשבת על המדוכה" כל-כך הרבה זמן. זהו רק ניסיון להרוויח זמן".

חברי ועדה אחרים חיזקו את טענותיה ואפילו יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) חזר והדגיש "ניסו למסמס את מסקנות ועדת טרכטנברג ולכן בזבזו זמן יקר ולא ביצעו את ההתאמות הנדרשות".

גפני דרש מסגן שר האוצר, יצחק כהן (ש"ס) הסבר לפשר הדחייה ואמר, "הממשלה אכן עוברת על החוק והיא ידעה שהתאריך מגיע וכי היה עליה להניח על שולחן ועדת הכספים את תקציב ההתאמות וכן הדבר בעניין חוק להקמת קרן רווחה מרווחי הגז. לו אני הייתי חייב כסף למס הכנסה ולו ימים בודדים היו מעקלים לי את החשבון ונוקטים באמצעי אכיפה נוספים ואילו הממשלה עוברת על החוק מבלי להניד עפעף".

סגן שר האוצר, יצחק כהן אמר כי "הממשלה אינה מתכוונת לעבור על החוק. הדחייה נובעת מאי הוודאות עקב הטלטלה הכלכלית בעולם ועקב הצורך לבצע התאמות באופן יסודי בעקבות המחאה החברתית בקיץ. הממשלה אכן תביא שינוי תקציבי על-מנת להיענות לדרישות ציבוריות שעלו מהמחאה. בפועל, הממשלה כבר החלה לאשר פרקים מדו"ח טרכטנברג לשינוי חברתי – כלכלי והיא עודנה שוקדת על-כך.

סגן ראש אגף התקציבים באוצר, איל אקשטיין הסביר "מדברים על חבילה כוללת ובהודעה לוועדה, הודיעה הממשלה שעד סוף ינואר 2012 הממשלה תציב בפני ועדת הכספים תכנית כוללת להתאמת תקציב 2012 לצרכים החברתיים".

היועצת המשפטית לוועדה, עו"ד שגית אפיק, חיזקה את עמדת חברי הוועדה ואמרה כי "הסיבה שהחוק קבע חובת הצגת תקציב ההתאמות נבעה מכך שחברי הכנסת חשו שאישור תקציב דו-שנתי מפקיע מידיהם במידת מה את יכולת הפיקוח על התקציב". "יחד עם זאת" אמרה, "בקשת הדחייה בחודש ימים היא סבירה אף כי הדרך הנכונה לעשות זאת היתה לתקן את החוק ולקבוע תאריך יעד חדש להצגת תקציב ההתאמות, אך מי שהדבר לא נעשה והוגשה בקשה של דחייה של חודש אחד בלבד, יש לקבל את הבקשה שהיא סבירה בהחלט".