השמש מסייעת בריפוי אבעבועות רוח

חוקרים בריטיים קובעים כי בכוחה של חשיפה לאור השמש לעכב את התפשטות מחלת אבעבועות הרוח הנדירה במדינות בהן הקרינה גבוהה יחסית.

תגיות: שמש בריאות
ציפי בלום , כ"ה בכסלו תשע"ב

כוח פורח בעמק השמש בנגב
כוח פורח בעמק השמש בנגב
פלאש 90

חשיפה לאור השמש עשויה לסייע בעיכוב התפשטות מחלת האבעבועות רוח. כך טוענים חוקרים מהאוניברסיטה של לונדון. כך מדווחת רשת BBC.

החוקרים מצאו כי המחלה נדירה יותר במדינות בהן רמת קרינת ה-UV גבוהה יותר. אור השמש ככל הנראה משבית וירוסים הנמצאים על העור, ומקשה את המעבר לתוך הגוף. 

חוקרים אחרים טוענים שהסיבה לכך נעוצה בגורמים אחרים כמו טמפרטורה, לחות וגם תנאי מחיה שאינם שווים. הם אינם סותרים את הסיבה של קרינת ה-UV, אך הם טוענים כי זו ככל הנראה לא הסיבה העיקרית. 

הווירוס האחראי לאבעבועות רוח מידבק ביותר, והוא עשוי לעבור בין אנשי דרך עיטושים ושיעולים בשלבים הראשוניים של ההדבקה. המחלה מאופיינת בנקודות האדומות הנמצאות בכל הגוף ומגרדות.  

כבר זמן רב ידוע שקרני UV משביתות וירוסים, ועובדה זו הובילה את מבצעי המחקר להניח שזו הסיבה העיקרית לכך שמדינות טרופיות סובלות פחות מהימצאות והדבקה של המחלה. מכאן גם ניתן להבין מדוע דווקא בתקופות הקרות של השנה, כאשר האנשים נחשפים פחות לשמש, המחלה מתעוררת ומתפשטת.  

החוקרים לקחו נתונים של 25 מחקרים קודמים שנערכו על הוירוס הגורם לאבעבועות רוח מכמה מדינות סביב העולם, והשוו את הנתונים של המחקרים הללו עם נתוני מזג האוויר והאקלים באזור. הבדיקה הניבה תוצאה של קשר ברור וישיר בין רמת קרינת ה-UV ונוכחות וירוס האבעבועות.  

גם תוצאות ראשוניות ומבלבלות הוסברו במחקר שנערך, והמסקנה המיידית הייתה כי הקשר קיים.