הנשיא ואורחיו היום
הנשיא ואורחיו היוםלשכת הנשיא

נשיא המדינה, שמעון פרס נענה לפנייתם של נציגי ערוץ עשר וקיים עם בכירי הערוץ ונציגי העובדים פגישה במשכן הנשיא. בין המשתתפים – מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי, מנכ"ל החדשות, אורי רוזן, העיתונאי מוטי קירשנבאום, כתבים, מפיקי שטח, צלמים ועורכים. המשלחת הציגה בפני הנשיא את מצב הערוץ, את הקשיים אליהם נקלע ומגוון פתרונות שניתן ליישם על מנת לאפשר את המשך קיומו של הערוץ.

מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי פתח את הפגישה והודה לנשיא על קיומה "ערוץ עשר לא ידע ימים קלים מיום היווסדו, אך בשלוש השנים האחרונות הערוץ פרע את חובות התוכן לציבור. היום אנו עומדים בפני חוב של 60 מיליון שקלים למדינה. אין ביכולתנו לשלם את הסכום הזה כעת בשל המצב הכלכלי הקשה אליו נקלענו. ביקשנו מהממשלה והכנסת לדחות את מועד פירעון החוב ונענינו בסירוב. אנחנו לא מבקשים למחוק את החוב, אלא רק לדחות את מועד התשלום על מנת שנוכל להמשיך לקיים את שידורי הערוץ. אני חושב שהמשך קיומו של הערוץ הוא דבר הכרחי ונחוץ לשוק התקשורת והעיתונות בישראל. אנחנו מאוד מוטרדים מנושא חופש הביטוי והדמוקרטיה, על כולנו להתעשת ולדאוג שתישאר פה תחרות ותמשכנה לפעול בישראל 2 חברות חדשות. באנו לבקש ממך כבוד הנשיא שתיכנס לעובי הקורה ובתבונתך תסייע למציאת הפתרון."

העיתונאי מוטי קירשנבאום הציג את ההשלכות של סגירת הערוץ: "אחת המשמעויות הקשות של סגירת הערוץ היא אובדן פרנסה של כ-3000 עובדים מתוכם 500 עובדי ערוץ 10 וכ2500 עובדים המעגל השני שמתפרנסים מהפקות ערוץ עשר . צריך למנוע מצב שבו בסופו של דבר, פתאום בעוד חודש בלי שנבין איך זה קרה 3000 אנשים יאבדו את פרנסתם. אני חושב שזו טעות גדולה. אני בטוח שניתן לפתור את הדברים ולכן אנחנו מגיעים אליך מתוך רצון ובקשה שתפעל למען הנושא. ערוץ 10 מבקש בסך הכל דחייה של שנה בתשלום החובות, חלילה לא ביטול החוב ואם החוב לא ישולם בתוך שנה יש למחוקק אפשרות למנוע מאיתנו רישיון כך שהמדינה בהחלטה כזו בעצם אינה נוטלת סיכון. טוב שהחדשות יגיעו מיותר ממקור אחד, טוב שיהיה עוד ערוץ שיספק גם חומרים בידוריים וגם תכנים אחרים ומגוונים יותר. זו הייתה העילה להקים את הערוץ.אנו מרגישים כי יש כאן סוגיה שהיא פתירה ואיננו רוצים לגלות שבגלל גחמה כלשהי ערוץ מסחרי ייסגר בישראל".

קירשנבאום הציג לנשיא מכתב מאולפני אלרום שהתריעו כי סגירת הערוץ תוביל לפיטוריהם של 70 עובדים מהמעלה, קריית שמונה, קצרין, חולתה, אלרום.

הנשיא אמר לנציגי ערוץ 10: "תודה שבאתם. אני רואה במאבקכם מאבק על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. אף אחד מאיתנו, ודאי שלא אני, אינו יכול להישאר ניטראלי מול מאבק כזה.דמוקרטיה נשענת על שתי כנפיים – פעולת הממשלה והפעולה הביקורתית של עיתונות חופשית. לא ניתן להפריד בין השתיים ועדיין להישאר דמוקרטים. ציפור אינה יכולה לעוף עם כנף אחת...."

פרס הדגיש: "אני חרד מאד מכך שמדובר כאן לא רק על 3000 עובדים שפרנסתם עלולה להיפגע, אלא גם מההשלכות שיהיו לסגירת הערוץ על כל ענף התקשורת בישראל. זה עלול להחליש את המעמד של כל מי העוסקים בתקשורת ולטעת ספק לגבי היכולת להתפרנס ממקצוע התקשורת והעיתונאות וזו פגיעה חמורה".

הנשיא שיתף את הנוכחים מניסיונו ואמר: "לאורך ההיסטוריה מדינת ישראל הגיעה להסדרים במיליארדי שקלים, למשל במשבר הבנקים שנקלעו לגירעון של 7 מיליארד דולר והמדינה שילמה. תקשורת זה פחות חשוב? יש לשמור כאן על חוש פרופורציה גם לגבי המספרים. התקשורת בכל העולם מצויה בקשיים וממשלות מנסות למצוא דרכים להקל עליה. למשל הנשיא סרקוזי פועל להוזלת מחירי הנייר כדי להקל על העיתונות הכתובה. תקשורת היא לא פחות חשובה, אלא מוסד חיוני".

הנשיא קרא לכל הנוגעים בדבר להירתם להמשך קיומו של הערוץ וציין כי ישנן הצעות לפתרון ובראשן הפתרון שהעלו היוצרים והרשות השנייה להמרת החוב בהשקעה נוספת בהפקות ותכני "סוגה עילית" (תכני מקור, דרמה והפקות דוקומנטריות) . "אני קורא לכל האנשים הנוגעים בדבר לעשות את כל המאמצים כדי להתגבר על המשבר החולף הזה. ערוץ מסחרי נוסף, כערוץ עשר הוא חיוני למדינה, לחברה ולתוכנה של הדמוקרטיה בישראל. אני כמובן אעשה כל הניתן במסגרת הכלים שיש בידיי כדי לסייע לכם. אני יודע שניתן למצוא פתרון, אני יודע שגם שר התקשורת כחלון אמר שניתן למצוא פתרון ועל כן אני קורא לכל הנוגעים בדבר לפעול נגד סגירת הערוץ. זהו מבחן ערכי במסגרת הדמוקרטית".