מסתם לב לאדם - מרקמות לב של סוס

פריצת דרך בתחום ניתוחי לב: לראשונה בישראל בוצעה במרכז הרפואי 'סורוקה', השתלת מסתם לב ללא תפרים בטכנולוגיה רפואית מתקדמת.

ישי קרוב , כ"ה בכסלו תשע"ב

ניתוח השתלה של מסתם לב חדשני מסוג "אינאייבל" - Enable של חברת מדטרוניק, ללא צורך בתפרים בוצע השבוע, לראשונה בישראל, במרכז הרפואי סורוקה.

המסתם מיוצר מרקמת לב סוס המצטיינת בחוזק ובדקות ומקופל בתוך "כלוב" של סטנט העשוי ממתכת חכמה מסוג ניטינול (ניקל טיטניום). המבנה הייחודי של המסתם מאפשר השתלה ללא צורך בתפירה המסורתית המבוצעת בהשתלת מסתמים רגילים, דבר שמקצר את משך הניתוח, את זמן החסימה של אבי העורקים הנדרשת במהלך הניתוח ואת משך החיבור למכונת לב־ריאה.

המבנה הייחודי אף מאפשר להקטין את קוטר המסתם ולמקם אותו בדיוק מירבי באבי העורקים, דרך חתך מזערי בדופן בית החזה. התוצאה היא מסתם אאורטלי תותב המקובע ללא תפרים ומחליף ומדמה את תפקוד המסתם הטבעי של החולה.

מחלות של המסתם האאורטלי (היצרות המסתם או אי־ספיקה שלו) הן השכיחות ביותר בקרב מחלות מסתמיות. בשל העלייה המתמדת בתוחלת החיים במדינות מערביות, קיימת עלייה בשכיחות המחלה שהיא תלויית גיל. מנתונים שהתפרסמו בארצות הברית עולה כי אחד מכל שמונה אנשים שגילם יותר מ־75, סובל מהיצרות בינונית עד קשה במסתם האורטלי. בישראל מאובחנים מדי שנה כ־1,600 חולים חדשים הסובלים ממחלה של מסתם אבי העורקים.

חולים המתאימים להשתלת המסתם החדשני, הם חולים המועמדים להחלפה של מסתם אבי העורקים הטבעי שלהם בשל מחלה מתקדמת של המסתם וכל מקרה נבחן לגופו.

פרופ גדעון סהר, מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בסורוקה ציין את יתרונות השימוש במסתם החדשני: "ייחודה של הפרוצדורה הניתוחית הוא בהשתלת מסתם ללא צורך בתפירה כירורגית. שימוש במסתם 'אינאנבל' יקצר את משך הניתוח, את זמן החסימה של אבי העורקים הנדרשת במהלך הניתוח ואת זמן חיבור החולה למכונת לב־ריאה. הקטנת זמן חסימת אבי העורקים עשויה למזער את מידת הסיבוכים הקשורים בהליך מסוג זה".

פרופ' סהר הוסיף כי "המסתם החדשני יאפשר לנו להרחיב את מספר ניתוחי הלב בגישה זעיר פולשנית, הכוללת חתך קטן לעומת ניתוח פתיחת בית החזה".

שני גברים, האחד מאשקלון והשני מאילת, עברו בסורוקה את הניתוח בהצלחה. את הניתוח ביצעו, יחד עם פרופ' סהר, ד"ר מנחם מצא סגן מנהל המחלקה וד"ר אורן לברן.