בקרוב: תשלמו פחות בארנונה

שר הפנים החליט על שינוי טבלת ההנחות בארנונה, זאת על פי המלצות הועדה לבחינת הנחות ופטורין בארנונה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בטבת תשע"ב

בקרוב: תשלמו פחות בארנונה-ערוץ 7
כסף שטרות
פלאש 90

סגן ראש הממשלה ושר הפנים, אלי ישי החליט לשנות את טבלאות ההנחות בארנונה, וזאת בהתאם להמלצות הועדה לבחינת הנחות ופטורין בארנונה בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, דב קהת, שמונתה על ידו לבחון את הנושא.

עקרי ההמלצות "ועדת קהת" הן:

העלאת מבחני ההכנסה כך שסף ההכנסה למשפחה הזכאית להנחה יועלה בכ- 25% וילד במשפחה עד גיל 5 יחשב כשתי נפשות.

סטודנטים במעונות יזכו ל- 66% הנחה ותינתן אפשרות למתן הנחה רטרואקטיבית 3 שנים אחורה.

הנחה למשפחות בהם נכה במשפחה בהתאם למספר הנפשות במשפחה (עד 5 נפשות 100 מ"ר, או 170 - 110 מ"ר במידה והנכה חי על כסא גלגלים). נכה 90% זכאי להנחה בשיעור של 50% מארנונה.

עוד הוחלט על יישום החלטת ממשלה להנחה בשיעור של 5% למשרתים מילואים שכר לימוד ינוכה מההכנסה השנתית לצורך חישוב הזכאות להנחה. תמלוגי המילואים ינוכו מההכנסה השנתית לצורך חישוב הזכאות.

מלגות פטורות ממס לא יכללו בהכנסות לחישוב הזכאות

הקמת מנגנוני תיאום ובקרה בין הרשויות השונות(רשות המיסים, ביטוח לאומי, ועדת ההנחות) על מנת להקל על הליך קבלת ההנחות והבטחת אמינות המידע אודות הכנסות המבקשים.

עמותות שהוכרו לפי סעיף 46 ובעלי אישור ניהול תקין יזכו בהנחה של 66%.

הועדה בה חברים פרופ' עלי מרצבך, פרופ' יוחנן שטסמן, גב' לילי פיינטוך ממשרד הפנים, רו"ח גולן זהרין, גב' מלי שיאן, רו"ח ישראל רוט, מצאה כי לאחר עשור בו לא עודכנו טבלאות ההנחות, יש לשנותן ולהתאימן למצב בישראל כיום - הקושי הכלכלי בו נתונים זוגות צעירים, סטודנטים , נכים ועלייה בעלויות אחזקת הבית.

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי מסר בתגובה: "לאחר ההטבות המשמעותיות שהבאנו לסטודנטים בתחום המעונות והתחבורה, הבשורות החיוביות מהבוקר בתחום הארנונה מביאות כבר בשורה של ממש בכל הקשור להקלה ביוקר המחייה של הסטודנטים. זהו סכום שיורגש בכיס של כל סטודנט בישראל ודרכו נוכל לחסוך עד אלפי שקלים בשנה. אני רוצה להודות לשר ישי שהקשיב באופן אמיתי לעמדותינו והדגיש מראשית הדרך את מחויבותו להפחתת הנטל הכלכלי מהסטודנטים והביא זאת כעת לכדי מימוש באופן ברור ומשכנע".
 
שמולי הוסיף כי "לאחר הישג זה אנחנו מסתכלים קדימה להמשך המחאה כאשר המטרות המרכזיות שלנו עדיין עומדות לנגד עינינו: חינוך חינם מגיל 3 ודיור בר השגה".