ריבלין: להכשיר את המאחזים

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, ביקר היום (ג') בשכונת האולפנה בבית אל והדליק נר שמיני של חנוכה בהיכל הישיבה הגבוהה בבית אל. בשכונה התקבל ריבלין על ידי תושבי השכונה וילדיהם, והתארח אצל משפחת שמשי המתגוררת באחד הבתים מתוך חמישה מיועדים להריסה עפ''י צו בג''ץ עד למאי 2012. 

יו"ר הכנסת נפגש עם התושבים בשכונת האולפנה ואמר, כי "באתי להדליק בבית אל נר שמיני של חנוכה, וראיתי חובה לבקר כאן, במקום שבו נתניהו כראש ממשלה הכריז שתוקם שכונה. אנו מדינת חוק, ואין דבר שהוא מעל החוק. אף אדם איננו רשאי לשבת על אדמת אחר. ואולם במקרה זה, נדמה שהחוק איננו הולך יד ביד עם הצדק, ואין לפתור עוול אחד באמצעות יצירת עוול אחר". 

ריבלין הוסיף, כי "התושבים כאן לא באו לכאן כפושעים, לא כגזלנים ולא במטרה לנשל אחר מאדמתו, אלא במטרה לבנות את ביתם בכסף מלא, בהבטחת ראש ממשלה, בשליחות מדינת ישראל ותוך מתן תמריצים מהמדינה. החיים פה מתקיימים למעלה מעשור. לא היתה כאן מרידה במלכות. אף אחד לא נתן את דעתו על בעלות בקרקע, כולל לא בעלי הקרקע עצמם. הריסת השכונה לא מתקבלת על הדעת המוסרית של בן אנוש".

עוד אמר ריבלין לתושבי השכונה, "אני יודע שהרגשתכם לא טובה, משום שאתם שומרי חוק ולפתע מצאתם עצמכם תחת אשמה של עוברי חוק. באתם לכאן בתמימות כדי ליישב את הארץ בדרך חוקית. לדעתי יש דרך חוקית לעשות צדק עם המקום הזה. היה מקום אחר בבנימין, בגבעת היובל, שבתחילה היה נראה שאין דרך אחרת מלבד להרוס את בתיהם של גיבורי ישראל, ולבסוף מצאנו את הדרך לעשות צדק. אני בטוח שניתן למצוא את הדרך גם כאן, אם צריך גם בחקיקה שמביאה צדק. צריך למצות כל דרך שלא יווצר עוול שלא נוכל לתקנו אחר כך".

בהתייחסו ללחצים המדיניים כלפי ישראל אמר ריבלין כי: "הציונות כולה היא תנועה מתנחלת. פתרון הסכסוך הישראלי ערבי לא יבוא מתוך ויתור על חבלי מולדת אלא מתוך הבנה של שני העמים החיים כאן". לדבריו: "פתרון שתי המדינות אינו חיוני לביטחון ישראל. חיונית היא ההכרה בזכותנו לחיות בכל מקום בארץ ישראל והיא שתעניק לנו בטחון".

חה''כ יעקב כץ (כצל'ה) שאירח את ריבלין אמר כי "אנו מוקירים ומעריכים את הנכונות של ריבלין לבוא לכאן ולהביע תמיכה בהתיישבות, גם בחקיקה. אנחנו רואים בו שליח נאמן לרה''מ, שהכריז על בניית השכונה הזו לפני 15 שנים ומחוייב להכשירה כעת עם כל המאחזים שהוקמו מאז".

ראש מועצת בנימין אבי רואה אמר לריבלין, "הנסיבות שהוקמו בהם השכונות הללו לפני למעלה מעשר שנים נגעו לאירועים ביטחוניים חמורים, נהרגו פה יהודים. תחת הנסיבות הללו היה ברור שצריך לחזק את ההתיישבות. אין פה נגזלים. אנחנו מוכנים לפצות בעלי קרקע או לזוז הצידה, אבל אין שום מקרה שערבי טען שזה שלו וזכה. מעולם לא הוכחה תביעה נגד הבתים. לא ברור מדוע הממשלה לא מוכנה להיכנס להסדרה של נקודות שקיימות עשר שנים כולל הסתייגות שאם יגיע משהו וידרוש פיצוי יפצו אותו. איננו מזלזלים לבית המשפט, אם בית המשפט אמר את דברו יש דרך חוקית להסדיר את זה. נשמור על פסיקת בית המשפט ונגיע להסדרה כמו שהמדינה מגיעה בהזדמנויות אחרות".

דידי דיקשטין, מתושבי השכונה, סיפר לריבלין כי "ישנה תחושה שהמדינה נגדך, שהפרקליטות נגדך, ובית המשפט נגדך, למרות שאין שום עוול בכפינו. לפנות יישוב ומשפחות, המדינה לא יכולה להרשות את זה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו