'הדחת נויבך מ'מבט שני - לא מקצועית'

ועדת החינוך: הנימוק להדחת נויבך מ'מבט שני' לא מקצועי. אורבך: מעדיף מדינה שעיתונאים מפילים בה ממשלה מממשלה שמפילה עיתונאים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בטבת תשע"ב

'הדחת נויבך מ'מבט שני - לא מקצועית'-ערוץ 7
לא בבית ספרנו. מילר
פלאש 90

"יש לי תחושת דה-ז'ה-וו" אמרה הבוקר ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) בדיון שהתקיים בוועדת החינוך של הכנסת בנושא הדחתה של קרן נויבך מהגשת 'מבט שני': "הגשתי את 'הכל דיבורים', זכיתי לשבחים והרייטינג היה בשמיים. ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו מינה את אורית פורת ז"ל למנכ"ל רשות השידור והכל החל להשתבש. העורכים והמפיקים נפגעו, והחלו דיבורים על שינוי רצועות שידור. לא יעזור לכם כלום, סימנתם את קרן נויבך", אמרה יחימוביץ לנציגי רשות השידור שנכחו בדיון ביניהם יוני בן מנחם ומיקי מירו.

יחימוביץ הוסיפה כי דעותיה של נויבך וקריאת התגר שלה על הסדר הכלכלי הרגיזו את  ראש הממשלה שכופף את הדרג הניהולי ברשות השידור. "גם רביב דרוקר סומן בערוץ 10 ובן כספית בחינוכית. נויבך לא לבד. ברשות השידור יש אווירת פחד ואימה במסדרונות ואנחנו יודעים את זה. האווירה הזאת מגיעה מלשכת ראש הממשלה. אנחנו באים למחות ואומרים עד כאן. הרפו ושמרו על חוט השדרה המוסרי והעיתונאי שלכם. אל תאיימו בפיטורים על הצוות, הורדת פתיחים וכיו"ב'".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), יוזמת הדיון התייחסה לסוגיית הדחתה של נויבך באמצעות הודעה לעיתונות: "מדובר בעיתונאית דומיננטית ומוערכת שעובדת 18 שנים ברשת השידור. מדובר באווזה שמטילה ביצי זהב, אך מודחת בתואנה סקסיסטית ומרושעת ש'אינה עוברת מסך'. הדבר חמור בעיני ומבלי לפגוע באף אחד מהעיתונאים הגברים, לא יגידו את אותם הדברים על מוטי קירשנבאום, רון קופמן, אמנון אברמוביץ או אורי לוי".

לוי-אבקסיס הוסיפה כי כאמא וכאשה המחנכת את בנותיה לשוויון ולכך שהמראה החיצוני אינו ה'אישיו' (ISSUE), היא נחרדת מהמחשבה שרשות ממלכתית משתמשת בטיעון מעין זה. עוד אמרה כי מן הראוי היה לקרוא לנויבך לשימוע וליידע אותה זאת בטרם הוצאת ההודעה.

יחימוביץ התייחסה להודעה לתקשורת ואמרה כי אינה חושבת שברשות השידור מדירים נשים אך שהם בהחלט שוביניסטית. "ירדתם מהרעיון לפגוע בנויבך רק בגלל שהלחץ התקשורתי הלך עליכם אימים. אני קוראת לכם להחזירה לאלתר ל'מבט שני' משום שלא היתה כל סיבה מקצועית להעבירה משם".

מנכ"ל רשות השידור יוני בן מנחם השיב לטענות ואמר כי לא יצאה כל הודעה רשמית אלא תגובה של הרשות לשאילתות של עיתונאים. על כך העירה יחימוביץ כי הסמנטיקה לא משנה וכי כל תגובה רשמית כמוה כהודעה לעיתונות. עוד אמר בן מנחם כי הטענות להדרת נשים ולמעורבות פוליטית אינן נכונות וכי "הכל ספינים שאנשים מפיצים. גורמים אינטרסנטים".

איתי לנדסברג, מנהל מחלקת תעודה ועורך מבט שני בעשר השנים האחרונות, גלל את ההיסטוריה של התוכנית 'מבט שני' וסיפר על הדחתו מהתוכנית בשנת 2007  מיד לאחר שקיבל את פרס סוקולוב לעיתונות. "למה לא באתן והגנתן עליי כשזה קרה וכשסתמו לי את הפה עם פלומבה?", שאל את הח"כיות.  

ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי): "אני מעדיף לחיות במדינה בה עיתונאים מפילים ממשלה מאשר מפילה עיתונאים. האמירה כפי שיצאה היא חמורה ביותר עם ניחוח שוביניסטי. צריך להיזהר מכך כמו מאש. היזהרו מליצור על עיתונאים ועורכים אווירה של איום בגלל סיבות שאינן מקצועיות באמת". אורבך ציין כי צריכה להיות קשת של דעות בשידור הציבורי ושמגישים לא יוחלפו בכאלה עם עמדות זהות.

מנגד אמרה בדיון נילי בן גיגי, מנכ"לית 'רשות הציבור לדעת': "כאשר קרן נויבך מודחת זהו נושא פוליטי וסקסיסטי. מה שקורה כאן עכשיו הוא פוליטיזציה. חייבת להיות תחלופה וגיוון ואיזון. אם מחליטים שלקרן נויבך מותר להביע דעות פוליטיות, חייב להיות מישהו מולה שיגוון. משודרות אותן הדעות משעות הבוקר עד שעות הצהריים המאוחרות. אי אפשר במסווה של דיון סקסיסטי להתעלם מהצד הפוליטי - היו הדחות לא פחות פוליטיות מאשר הדחתה של נויבך".

ח"כ לוי-אבקסיס אמרה בתגובה כי אי אפשר לחשוד בה שהגיעה מאותה האסכולה הפוליטית של קרן נויבך. "מבחינת יחסי עובד מעביד הנושאים לא נעשו בהתנהלות המשפטית הנכונה".

יו"ר ועדת החינוך ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הודיע כי כל התייחסות למראהו החיצוני של עובד אינה במקומה וכי יש להתייחס רק להיבט המקצועי. "הנימוק שנויבך אינה עוברת מסך – אינו מקצועי". הוא הוסיף כי על חברי הכנסת להימנע מלהתערב בשיקולים המקצועיים שהנחו את המנהלים ולייחס להם היבט פוליטי כי בעושם כך הם בעצמם שוקלים שיקולים שאינם מקצועיים. "אני רוצה להימנע ממצב שיאמרו שח"כים כאלה ואחרים מתערבים לטובתה כי האג'נדה שלה מתאימה להם יותר".