ההסתדרות: מבקשים להשבית את כל המשק

ההסתדרות הגישה היום (חמישי) את תשובתה לבית הדין הארצי לעבודה, בה היא מבהירה כי בקשתה היא לאשר השבתה כללית במשק.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ב

ההסתדרות: מבקשים להשבית את כל המשק-ערוץ 7
מכריז על סכסוך עבודה. עיני.
פלאש 90
ההסתדרות השיבה היום לביה"ד הארצי לעבודה בעניין היקף השביתה במשק למען עובדי הקבלן. ההסתדרות הודיעה כי אינה נסוגה מבקשתה לביה"ד לאשר שביתה כללית במשק ללא הגבלת זמן. זאת למעט החרגה של חברות האוטובוסים של "דן ואגד" על מנת לאפשר לציבור נגישות תחבורתית יבשתית מסויימת.

על פי החלטת נשיאת ביה"ד הארצי, נילי ארד, מיום ראשון האחרון, יגיבו המעסיקים הפרטיים ומשרד האוצר לבקשת ההסתדרות עד יום חמישי בשבוע הבא. ביום ראשון, בעוד 10 ימים (8/1/2012) אמורה נשיאת ביה"ד לקיים דיון מכריע ולהחליט אם לאשר את בקשת ההסתדרות.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר היום, כי "הגענו למבוי סתום במו"מ. מדובר בפערים גדולים מאוד בין הצדדים שנובעים מתפיסות עולם שונות. רק סיר לחץ אפקטיבי בדמות שביתה כללית חזקה ללא הגבלת זמן יכולה להניע את משרד האוצר והמעסיקים להתקדם במו"מ ולהגיע לפריצת דרך. אין לנו שום עניין לשבש את החיים במדינה ולהזיק לציבור אולם נראה כי אי אפשר לקדם כרגע בצורה משמעותית את עובדי הקבלן ללא שביתה חזקה".

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי, אבי ניסנקורן, אמר כי "מדובר בנושא ראשון במעלה בחשיבותו. לכן, בשל החשיבות הרבה, אנחנו לא יכולים להסתפק בשביתה רכה. במקרה הזה- כגודל חשיבותו של הנושא כך עומק השביתה".

מקומות העבודה העיקריים שההסתדרות מבקשת להשבית הינם:

*שביתה מלאה ברשויות המקומיות ובמועצות הדתיות למעט שירותי הצלה וחירום שיעבדו במתכונת חירום.

*שביתה מלאה במשרדי הממשלה ובמוסדות ממלכתיים למעט מוסדות לילדים חריגים והוסטלים של הרשות לשיקום האסיר בהם יעבדו במתכונת שבת.

* עבודה במתכונת שבת בביה"ח.

* שביתה מלאה של הסגל המינהלי במוסדות ההשכלה הגבוהה פרט למוסדות חקלאיים ופנימייתיים שיעבדו במתכונת שבת.

* שביתה מלאה בשדות התעופה, בנמלים, ברכבת, במע"צ, בחברה הלאומית לאספקת פחם וברשות המים

* עבודה במתכונת שבת בחברת חשמל בבתי הזיקוק ובמקורות.

* שביתה מלאה בבנקים ובבורסה.

כזכור דורשת ההסתדרות לצמצם את מספר עובדי הקבלן ע"י העסקה ישירה. לפני כחודשיים פתחה ההסתדרות בשביתה כללית במשק אולם ביה"ד אישר להסתדרות לשבות למשך 4 שעות והורה להמשיך במו"מ. מזה כחודשיים מתנהל מו"מ וההסתדרות ביקשה לחדש את איום השביתה בשל המבוי הסתום.