עו"ד יורם שפטל: קווי המהדרין אינם חוקיים

עו"ד יורם שפטל טוען שתופעת קווי המהדרין צריכה לחלוף מהעולם, "לקחו את המושג כשרות שקשור לאוכל והלבישו אותו על תופעה מבישה"

בני טוקר , ג' בטבת תשע"ב

עו"ד שפטל. נגד קווי מהדרין
עו"ד שפטל. נגד קווי מהדרין
פלאש 90

עו"ד יורם שפטל מתייחס בפינתו השבועית לתופעת הדרת נשים. לדבריו רגשותיו מעורבים בסוגיה הזאת. "מצד אחד כמי שרואה את עצמו כתלמיד נאמן של מנהיג בית"ר ז'בוטינסקי, למדתי ממנו והוא היה נוהג לומר בהרצאות שלו בעיקר לנשים, שבאופן ממוצע אישה עושה טוב יותר מגבר, כל עבודה חוץ מעבודות פיזיות קשות ופשוטות. ז'בוטינסקי כבר אמר שאחד המבחנים המובהקים לבחון האם חברה היא מפגרת או מתקדמת זה ביחס שלה לנשים".

לדבריו קווי המהדרין צריכים לחלוף מן העולם. "עצם התופעה של קווי מהדרין, גם אם היא הייתה רצונית והיא איננה כזאת, היא בזויה. לקחו את המושג כשרות שקשור לאוכל והלבישו את זה על תופעה מבישה שקשה להאמין שמתקיימת ועוד במדינת ישראל במאה ה-21 שגברים מקדימה ונשים מאחורה".

שפטל טוען שהפרדה בין נשים לגברים באוטובוס היא הפקרות. "לטעון שבמגע אקראי באוטובוס כשהוא צפוף יש טומאה או איסור זו אמירה מקוממת. הקווי מהדרין אינם חוקיים, זו שערורייה והפקרות וכניעה לחוגים הכי קיצוניים וצריכים להפסיק את זה מייד".

למרות הביקורת שלו על קווי המהדרין הוא דוחה בשאט נפש את העליהום על הציבור החרדי. "כל מיני נשמות טובות במירכאות כפולות, נשים כמו ציפי לבני וזהבה גלאון וכל שאר אוהבי ישראל במירכאות, עטים בימים אלה כמוצא שלל רב על הציבור החרדי, כדי לבזות ולהתנפל עליו.  מכפישים ציבור שלם בגלל מיעוט קיצוני".