המלך ביקש, מולכו נפגש
המלך ביקש, מולכו נפגש פלאש 90

עורך הדין יצחק מולכו, שליחו של ראש הממשלה נתניהו, ייוועד היום בעמאן שבירדן עם ראש צוות המו"מ הפלשתיני, סאאב עריקאת, למה שמוגדר כגישוש ראשוני לחידוש השיחות בין ישראל לרשות הפלשתינית.

לקראת השיחות מפרסמים שני הצדדים הודעות ולפיהן הסיכוי למהלך מדיני של ממש הוא קלוש. זאת במקביל להתנגדות חריפה של חמאס לקיומו של המפגש. דובר חמאס הגדיר את המפגש כ"פגישות סכנה", כלשונו וכחלק מהכניעה הפלשתינית.

בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו מעריכים כי הסיכוי לפריצת דרך בהליך המדיני הוא קלוש וכי הפלשתינים אינם מוכיחים שהם מהווים פרטנר של ממש. בהקשר זה מזכירים את התמונה המשותפת של אבו מאזן עם המחבלת ששוחררה, אמנא מונה, תצלום שזכה לביקורות עזות בישראל ככזה המוכיח את תמיכתו של אבו מאזן בטרור, וכן את החלטת אבו מאזן להפוך את אחד המחבלים המשתחררים ליועץ אישי.

כאן המקום להזכיר את דבריו של חבר הכנסת דני דנון, איש הליכוד, שבראיון ליומן ערוץ 7 אמר אתמול כי הוא משוכנע שנתניהו עצמו יודע גם הוא שהפלשתינים אינם פרטנר למו"מ, אך הוא משגר את עורך הדין מולכו אך ורק כמענה ללחצים בינלאומיים המופעלים עליו.

עם זאת במועצת יש"ע מביעים דאגה סביב חידוש השיחות ורואים בעצם קיומן קריסה של העמדה הישראלית עליה הקפיד נתניהו עד כה. בהמשך, מבטיחים במועצה, במידה ויתברר שקיימת גם קריסה בעמדות המדיניות של ישראל ויש כוונה לפתוח בהליכי ויתורים ומחוות, יפתחו במאבק ציבורי ופוליטי ובצעדי מחאה שונים ברחבי הארץ.

נזכיר כי מאחורי קיומו של המפגש עומדת יוזמתו של המלך הירדני עבדאללה והיוזמה זוכה לגיבוי ותמיכה נלהבת של הממשל האמריקאי. עד כה סירבו הפלשתינים לקיים פגישות ישירות כלשהן עם נציגים ישראליים כל עוד אין הסכמה מוקדמת להקמת מדינה פלשתינית בקווי 67' והקפאה מוחלטת של הבניה בישובי יו"ש ובשכונות הירושלמיות שמעבר לקו הירוק.