הצלמת לא תמסור את כל הצילומים למשטרה

ביהמ"ש המחוזי חייב את הצלמת מירי צחי למסור למשטרה רק תמונות של צמיגים בוערים ולא את הצילומים שסירבה למסור מהאירועים בחטמ"ר.

אורנית עצר , ח' בטבת תשע"ב

מירי צחי בבית המשפט.
מירי צחי בבית המשפט.
חזקי עזרא

שופט בית משפט המחוזי, משה יועד הכהן, קיבל היום כמעט במלואו את ערעורם של העיתון "מקור ראשון" והצלמת מרים צחי על החלטת בית משפט השלום אשר חייבה את הצלמת למסור את כל "חומר הגלם הכולל תצלומי וידאו, תצלומי סטילס המתעדים את האירועים בהם נכנסו פעילי ימין לחטמ"ר אפרים".

החלטת בית משפט השלום ניתנה לאחר שהמשטרה הגישה בקשה להמצאת מסמכים במסגרת חקירה של "תקיפת עובד ציבור והיזק בזדון לרכב וחדירה המונית לבסיס צה"ל".

בהכרעתו, הפריד כבוד השופט משה יועד הכהן בין קבוצות הצילומים המופיעים על גבי התקליטור. באשר ל"סדרת הצמיגים הבוערים", החליט השופט לחייב את הצלמת והעיתון למוסרם למשטרה. באשר ליתר הצילומים, ובעיקר בנוגע לצילומי אירוע הנחזה כאירוע פלילי, החליט כבוד השופט הכהן כי אין לחייב את מסירת התמונות לידי המשטרה.

בדיון הקודם בבית משפט השלום תמהו במערכת העיתון על בקשת המשטרה, "אנחנו לא מבינים מה הנימוק של המשטרה בדרישתה לחשוף את התמונות. התמונות לא אצלנו אלא אצל הצלמת מירי צחי והיא חוששת לפרנסתה ולחייה - חשיפת התמונות תמנע ממנה בעתיד לצלם שוב". בתגובה אמר עו"ד מטעם המדינה, שגיא אופיר "מדוע העיתון מתנגד? מה יש להם להסתיר?".

"בקשת המשטרה מקעקעת את היסוד של החסיון העיתונאי", אמר עוה"ד של צחי, "יש למדינה את הכלים לאתר את החשודים ולבצע חקירות ולהגיע לפושעים מבלי לחשוף מקור עיתונאי