התגובה המחויכת של נטורי קרתא

אם התרגלנו לתגובות קיצוניות ולעיתים אלימות מצדם של 'נטורי קרתא' אנחנו עשויים להיות מופתעים מהתגובה המחויכת הבאה על ענייני היום.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בטבת תשע"ב

חרדים מוחים
חרדים מוחים
צילום: חזקי עזרא

התגובה הזו של נטורי קרתא לסערת יחסי החרדים-חילוניים בישראל עשויה להפתיע. אם רבים מאיתנו התרגלו לתגובות אלימות של הפלג החרדי הקיצוני הזה לכל סוגיה ועניין, נראה שהתגובה החדשה מפרי היוצר של 'העדה' תפתיע – מעין עיתון הומוריסטי-רציני המופץ בתכתובת מיילים פנימית תחת הכותרת 'המחפה'.

מדובר בעמוד הערוך כעיתון לכל דבר ובו כתבות בניחוח עכשווי, אך מתמקדות באירועים היסטוריים מהעבר היהודי. המסקנות לקורא הממוצע ברורות באשר לימינו.

אחת הכותרות ב'המחפה' זועקת: "זעזוע וזעם בציבור הכללי: רב חרדי ירק על שרת החוץ". מי שייכנס אל תוך הכתבה ימצא שמדובר ב"זעזוע וזעם ציבורי גובר עקב פגיעתו של הרב היהודי באשת השר הרומאי טורנוסרופוס". עוד מסופר בכתבה כי "אמש הגיעה אשת השר הרומאי לביקור אצל הרב היהודי רבי עקיבא בן יוסף, השרה הגיעה בצורה בוטה ובלבוש בלתי הולם. מיד בהיכנסה סובב הרב את פניו וירק, ומעיניו זלגו דמעות. אשת השר נבהלה מהתגובה". בהמשכה של ה"כתבה" מתוארת תגובת הציבור הזועם מחילול ה' שבמעשהו של הרב, אך לצד הידיעה נכתב בקטן כי "האבסורד הגדול הוא שבעקבות היריקה הזו חזרה אשת טורנוסרופוס בתשובה (ע"פ נדרים י"ז)".

ידיעה נוספת מספרת על "רצח בהר הבית – חרדי רצח יהודי בהר הבית", ולמתעניין באיזו פרשה מדובר נכתב ב"כתבה": זעזוע בקרב הציבור החרדי והכללי במדינת ישראל. יהודי זקן נשוא פנים המשמש בתפקיד נכבד בציבור החרדי גרם לחילול שם שמים ברצח נתעב ברחבת עזרת הכהנים בהר הבית", ואם למישהו יש תהיות מיהו אותו זקן נשוא פנים בא המשכה של הכתבה ומספר כי כתבי העיתון בדקו את הנתונים וגילו ש"הכהן הגדול מתתיהו בן יוחנן הצטרף לאחרונה לקבוצת קיצונים. אמש עלה להר הבית ולפתע התנפל על אזרח ששהה במקום והתיז את ראשו בחרב קטנה", וסיבת ה"רצח" גם היא מתבררת בכתבה: "כתבנו בהר הבית מוסר כי היהודי הנרצח התכוון להקריב חזיר על המזבח".

גם כאן מצוין בכתבה כי רצח היא תגובה חריפה מדי עבור מעשה כהקרבת חזיר, גם אם מדובר בהקרבה חמורה, ו"הנציגים החרדים הבהירו הבוקר בישיבת הכנסת כי מעשים אלו נעשים על ידי קבוצה שולית, ואין הם מייצגים את היהדות החרדית האמונה על התורה...".

כתבה נוספת מספרת על הודעת ועדת הרבנים לענייני דרכי נועם, ובהודעה זו נקבע ש"כל ענייני ההפרדה בבית המקדש הינם התנדבותיים בלבד, אין לכוף נשים לצאת מהעזרה לעזרת נשים, וכן בעזרת נשים אין להכריח אף אישה לעלות לגזוזטראות המיועדות לנשים" וכו'

עוד כותב 'המחפה' כי "עם סגירת הגיליון הגיעה ידיעה על חנות המחלקת תמונות תועבה לכל קונה... כתבנו לענייני חרדים מרגיע כי אין להיכנס לפאניקה. כל הבחורים שיתקלקלו בעקבות התמונות יחזרו בתשובה ע"י ארגוני ההחזרה בתשובה. נא לא לעורר פרובוקציות מיותרות".

וגם כתבה מזועזעת על "רב קיצוני קרע בגד מעל אישה" יש בו ב"עיתון". הכתבה מספרת על "אישי ציבור מביעים שאט נפש מהתנהגותו הקיצונית של יהודי מבוגר בשם רב אדא בר אהבה שהתנפל על אישה באמצע הרחוב וקרע ממנה את בגדה רק בגלל היותו בצבע אדום" ובהמשך מתואר הסיפור התלמודי בניחוח עיתונאי עכשווי כשבסופו נכתב: "תגובת חברי הכנסת ושאר יפי הנפש הנכבדים לא התקבלה עד לרגע זה".