אלדד: תסכול גורמי האכיפה מוביל לצווי ההרחקה

ח"כ אריה אלדד, יוזם הדיון בועדת החוקה על אכיפת החוק ביו"ש, אומר כי אוזלת ידה של המשטרה מובילה את גורמי האכיפה לצווים המנהליים.

חזקי ברוך , י' בטבת תשע"ב | עודכן: 12:55

יוזם הדיון, ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), אמר כי "מצד אחד יש אוזלת יד של גורמי אכיפת החוק ביהודה ושומרון שלא מצליחים לתפוס את הפושעים ששורפים מסגדים ומצד שני יש אכיפת יתר סלקטיבית נגד היהודים והמתנחלים כולם כולל צווי הגליה מנהליים ולא יכול להגן על עצמו באופן דמוקרטי. התסכול של גורמי אכיפת החוק הביא אותם היום לומר אמת אחת – כי החוק מאפשר לנו".

"בקורס לוטרינריה במבוא לזואולוגיה בבחינה לשנה א' נשאלו הסטודנטים למה הכלב מלקק את זנבו והתשבוה הנכונה "כי הוא יכול", זה בדיוק מה שעושה הפרקליטות", הוסיף.

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר בדיון בועדת חוקה בנושא אכיפת החוק ביהודה ושומרון  "המשטרה והפרקליטות שמה איקס על יצהר, מאשימים אנשים בריגול. מי האויב - המתנחלים?. מערכת אכיפת החוק פועלת והורסת בתים של משרתי וקציני צה"ל, הפכתם אותנו למרגלים. פעם נקטתם צווי הרחקה נגד מפגיני השמאל מבלעין? , אתם מביישים את המקצוע, אתם לא צריכים לשתף פעולה". 

"אני מרגל – אני הודעתי על תנועות צה"ל לפינוי ישובים, אני מוכן לעמוד למשפט", אמר ח"כ אריאל והוסיף, "יש התעללות בלתי מוסרית ונפשעת - את הרדיפה הזאת יש להפסיק".

ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד)  תקפה בדיון בועדת החוקה את נציגי המשטרה "כמשפטנית אני אומרת לכם אתם עושים זילות בשימוש המילה ריגול, אתם השתגעתם לגמרי? עוד מעט תאשימו אותם ברצח עם?. אני כמשפטנית מתביישת, להאשים אותם בריגול".

לדבריה, "ההתנהגות שלכם מזכירה משטרים אפלים. הייתם עושים את זה בתל אביב? מה זה להגלות אנשים? עוד מעט תעלימו אותם. מרחיקים אנשים מהבתים שלהם, מהנשים שלהם, מהילדים שלהם , איפה אנחנו ברוסיה הסוביטית?".

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר בדיון, כי "אני מציע למערכת אכיפת החוק לעשות חשבון נפש. יש כאן קו עויין כלפיה מתיישבים שהם השליחים של מדינת ישראל. מאשימים אנשים בריגול – זו שערורייה".

"המשטרה עוצרת אנשים בלי כתב אישום? - זה בלתי מתקבל על הדעת. יש כאן רדיפה ושנאה כלפי התיישבים", הוסיף ח"כ זאב.

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב (כצל'ה) כץ אמר בדיון "נעשו דברים יותר חמורים נגד יהודים ירו עליהם. יש תעמולה אנטי מתנחלים. אני קורא לכל יהודי במדינת ישראל שהוא רואה מכונית צבאית להרוס ישוב שינסה למנוע וישלח הודעה לכל חבריו. מחר תוציאו להורג אנשים, המרחק בין לירות באנשים לבין להאשים אותם בריגול הוא מרחק קצר".

יו"ר האיחוד הלאומי חה"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) קרא בדיון לכל הציבור שבראותו רכבים צבאיים בדרכם להרוס בתים ולהחריב יישובים, לסמס לכל חבריהם על כך שעומדת להתרחש הריסה ושעליהם להגיע כדי למחות. "כולנו מסמסים, כולנו מרגלים. אני קורא לכולם לסמס", אמר.

כצל'ה הוסיף "כבר הרגו באלטלנה בשם החוק, ואכן פואד בן אליעזר קרא להרוג בנוער הגבעות. עכשיו אתם מעלילים בריגול ומחר גם תורו להרוג. עלילות הדם שלכם יחזרו אליכם כבומרנג. שנאתכם כרגע היא הדעה השלטת בפרקליטות, בשב"כ ובמשטרה. כשאלו שאתם מעלילים עליהם היום, יהיהו בעתיד בתפקידים שלכם, לא תוכלו לטעון כנגדם שהם ישבו לכם באותו מטבע".

יו"ר סיעת ש"ס ח"כ אברהם מיכאלי אמר "אנחנו נגד מעצרים מנהליים, אי אפשר לחשוד באנשים בלי ביסוס על מעשיהם. תעמידו אותם לדין ובית המשפט יפסוק. יש אכיפה סלקטיבית כלפי תושבי יו"ש, מתי הרסו בית לערבי פעם אחרונה, יש כאן אפליה. אנחנו חיים במדינת חוק והחוק שווה בפני כולם".

פעיל הימין, ברוך מרזל, אביו של ישי שקיבל הבוקר צו הרחקה אמר "גם עליי העלילו ובסוף התברר שאין שום בסיס, הבן שלי לומד בישיבת יצהר ומערכת אכיפת החוק רודפת את הישיבה. פגיעה כזאת גורמת לאנשים להידחק לפינה ולעשות מעשים אסורים, שסותמים את הפה אנשים מתחילים להשתמש עם הידיים".

נצ"מ חיים רחמים, אגף חקירות ומודיעין מחוז ש"י אמר בדיון כי ישנם כיום כ-65 כתבי אישום נגד פעילי ימין על תקיפות וגרימת נזק. "אנחנו לא מפעילים שום פרובוקטרים, אין לנו שום סוכנים שהמשטרה יכולה להפעיל באזור יהודה ושומרון", אמר.

נצ"מ רחמים ציין בדבריו כי "יש לנו 228 מקרים בהם נפגעו אנשי ביטחון בתוך התיישבות. אחד מהם התפטר ממשטרת ישראל בגלל איומים כלפיו".

רחמים הודה שבכל 20 שריפות המסגדים שוחררו כל מי שנעצר, לא הוגש כתב אישום אפילו לא נגד יהודי אחד. "מחוז ש"י הוא הגבוה בארץ בהגשת כתבי אישום. אנחנו לא יכולים לאכוף את החוק במגזר הערבי, יש שם ירי וקטטות ששוטר לא יכול לעמוד בהם. מבחינתי זה לא תג מחיר – מדובר בעבריינות", אמר הנציג והוסיף "התיישבות ביהודה ושומרון היא התיישבות מצוינת ואני בקלות הייתי גר איתם אבל יש שם קומץ קטן שפוגע בכלל התיישבות".

לדבריו קיימים הרבה סמים, אלימות ופעילות חבלנית עוינת. "יש הרבה אנשים שאנחנו עוצרים ולא מזדהים ושותקים בחקירה ובסוף משתחררים", הוסיף. לגבי האכיפה בנעלין ובלעין אמר נצמ רחמים "הגענו לציר הראשי, למנהיג ולמי שמביא אותם וכולם עצורים – אני לא יכול לפרט יותר מזה".

נציגת משרד המשפטים, עו"ד קרן דהרי אמרה "ישנה תופעה של אלימות ביהודה ושומרון. יש לנו בעיה בהבאת ראיות ולכן אנחנו חושבים על שינויים באכיפת החוק והצגת הראיות, ולכן אנחנו משתמשים בהרחקות וצווים מנהליים. אנחנו בוחנים אפשרות להגביר את האכיפה בצורה אחרת".

יו"ר הועדה ח"כ דודו רותם, אמר לנציגת משרד המשפטים: "זה לא נעים להגיד אבל זה נגד זכויות אדם".

סגן בכיר לפרקליט המדינה, עו"ד שלומי אברמזון אמר בדיון, "אני לא רודף אחרי אף אחד, אנחנו מחפשים את העבריינים ופועלים מכוח החוק. כל עוד החוק קיים זכות המערכת להשתמש בו. צווי ההרחקה עוברים מסננת של הפרקליטות וניתנים במסורה. יסבור בית המשפט שאין מקום להרחקה אנחנו נקבל זאת”. אברמזון הוסיף ואמר, "צו הרחקה ניתן בשל מידע מבוסס לחשש ממשי למעשים אלימים. אין שום מערכת של בקרה על הפרקליטות אי אפשר להתעלם מזה אבל הצווים לא ניתנים על ידי חותמת גומי".

ח"כ אריאל ענה לאברמזון, "אתה נבל ברשות התורה, אתם משתמשים בכלים מנדטוריים. אין כאן צדק יש כאן נבלה”.