שליט יורד מהמסוק
שליט יורד מהמסוק דו"צ

פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה מברך בערוץ 7 על פרסום מסקנות ועדת שמגר שקבעה בין השאר קווים אדומים בעסקאות שחרור שבויים עתידיות.

לדבריו עסקת שליט כמו קודמותיה הייתה משגה, וטוב שועדת שמגר שמה לעניין הזה סוף, "אלה מסקנות נכונות וחשובות. היו כבר צריכים מזמן לשנות את המחשבה ואת הלך הרוח בנושא פדיון שבויים. זה לא עניין משפחתי, רגשי או תקשורתי זה עניין לאומי".

פרופ' שטרן מקווה שמסקנות הוועדה יזכו לגיבוי מלא, כדי שבעתיד הם גם ייושמו הלכה למעשה, "אם כל ראשי הממשלה לשעבר, הרמטכ"לים לשעבר וראשי המוסד לדורותיהם יחתמו על ההמלצות הללו, אז בפעם הבאה שחס ושלום יהיה חייל חטוף, נדע לעמוד מול האמהות ולהביע עמדה מוצקה".

סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה מספר כי הוא לא נמנע לומר למשפחות שליט וגולדווסר את דעתו השלילית על העסקאות, "עסקת שליט כמו קודמותיה לא הייתה ראויה. כתבתי את הדברים בכל מקום, דיברתי גם עם משפחת שליט וגם בזמנו כשהחזירו את הגופות עם משפחות רגב וגולדווסר. אמרתי להם שלהיות פטריוט זה לעיתים מחייב גם קרבנות. לצערי השיח על פדיון שבויים, הפך לשיח לא אחראי, וטוב שישבה וועדה והגיעה למסקנות בנושא".

לדבריו דווקא המציאות הביטחונית והמדינית היום, מחייבת אותנו לחשוב פעמים לפני שמשחררים מאות מחבלים תמורת חייל אחד, "זה משדר חולשה כלפי אויבנו ואם מדברים במושגים הלכתיים זה הרבה יותר מכדי דמיהן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו