מחר: דיון מכריע בגורל השביתה הכללית במשק

נשיאת ביה"ד הארצי לעבודה, נילי ארד, תדון מחר בבקשת ההסתדרות להשבית את כלל ענפי המשק כחלק מהמאבק לצמצום תופעת עובדי הקבלן.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ב

מחר: דיון מכריע בגורל השביתה הכללית במשק-ערוץ 7
אפלייה אסורה. בית הדין לעבודה
פלאש 90
נשיאת ביה"ד הארצי לעבודה בירושלים, נילי ארד, תקיים מחר (שני) בבוקר דיון מכריע בבקשת ההסתדרות לקיים שביתה כללית במשק. זאת לנוכח המבוי הסתום אליו הגיע המו"מ שמנהלת ההסתדרות עם משרד האוצר, המעסיקים והמרכז לשלטון מקומי בעניין עובדי הקבלן במשק. הדיון יהיה פתוח ועיתונאים יוכלו להיות נוכחים באולם. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ישתתף אף הוא בדיון.

לפי שעה מתנגדים המעסיקים, הן מהמגזר הציבורי והן מהמגזר הפרטי, להעביר עובדי קבלן להעסקה ישירה באופן שיספק את ההסתדרות.

יו"ר ההסתדרות עיני אמר היום, כי "השביתה אינה מטרה אלא במקרה הזה אמצעי שנועד להפעיל את סיר הלחץ הנדרש כדי שיהיה תזוזה בעמדת משרד האוצר והמעסיקים. אנחנו מנהלים מזה כחודשיים מו"מ ולא הגענו לפריצת דרך משמעותית. איום משמעותי בשביתה יהיה סוג של שובר שוויון".

עיני הוסיף ואמר כי מדובר במאבק חשוב ביותר למען צדק חברתי. "כפי שכבר אמרתי בעבר לא יכול להיות מאבק למען צדק חברתי מבלי לטפל בסוגיית עובדי הקבלן. אין לי אשליות כי ניתן ביום אחד לקלוט את כל עובדי הקבלן אולם צריך להתחיל ללכת לכיוון של פתרון הבעיה. אם ביה"ד יתיר לנו לקיים שביתה היכולת שלנו להביא להישג אפקטיבי תהיה גדולה יותר".

כזכור, ההסתדרות הכריזה בשלהי חודש ספטמבר 2011 על סכסוך עבודה כללי במשק בדרישה לצמצום מספר עובדי הקבלן. המו"מ עם משרד האוצר והמעסיקים לא הניב תוצאות וההסתדרות הכריזה על שביתה כללית. המעסיקים הפרטיים הגישו בקשה לביה"ד הארצי לעבודה למתן צו מניעה נגד השביתה ונשיאת ביה"ד, נילי ארד, התירה להסתדרות, בתחילת חודש נובמבר 2011, להשבית את המשק ל- 4 שעות בלבד ובמקביל להמשיך ולנהל מו"מ.

בהתאם להנחיית בית-הדין, וכדי למצות את מהלך ההידברות, התנהל מו"מ יותר מחודש וחצי. לפני כשלושה שבועות פנתה ההסתדרות לביה"ד בבקשה שיתיר לה לחדש את השביתה אולם הנשיאה ארד שוב שלחה את הצדדים למו"מ. מחר, כאמור, אמור להיערך דיון סופי ומכריע בגורל השביתה.