יאיר לפיד
יאיר לפידפלאש 90

העיתונאי יאיר לפיד, עושה צעד נוסף לעבר הפוליטיקה. לפיד הודיע למעסיקיו בחברת החדשות של ערוץ 2 כי הוא פורש מהגשת התכנית "אולפן שישי", ככל הנראה במסגרת "צינון" עצמאי, לקראת כניסה מתוכננת לחיים הפוליטיים.

לפיד, אשר מזה תקופה ארוכה מפזר רמזים אודות כוונה עתידית להצטרף לחיים הפוליטיים, הודיע בעבר למעסיקיו בחברת החדשות כי יחיל על עצמו צינון מינימלי של חצי שנה בכל מקרה בין הגשת התכנית ובין כניסה לחיים הפוליטיים.

נציין כי אם ישלים לפיד את המהלך, הוא יהיה דור שני לעיתונאים הנכנסים לחיים הפוליטיים. אביו, העיתונאי יוסף (טומי) לפיד נענה להצעתו של ח"כ אברהם פורז והפך את שינוי מרסיס מפלגה זניח למפלגה בעלת 15 מנדטים.

אולם הקריירה הפוליטית של לפיד האב הסתיימה באופן עגום, כאשר קבוצת צעירים מ"שינוי", בראשות רון לוונטל, הצליחה לגבור על החבורה הותיקה והדיחה את אברהם פורז מהרשימה, דבר שגרם ללפיד לפרשו מהחיים הפוליטיים ולמפלגת שינוי להתרסק.

ח"כ רונית תירוש התייחסה לפרישתו של יאיר לפיד מערוץ 2, "אני מברכת על הצטרפותו של יאיר לפיד לחיים הציבוריים ועל התנהגותו המוסרית והראויה כשהחליט בעצמו על תקופת צינון מבעוד מועד. לפיד הוא אדם ראוי, וטוב שהוא מצטרף לפוליטיקה".

יו״ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח״כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) אמר, "יאיר לפיד נהג נכון לטובת טהר המסך. הנסיון לריקוד בשתי הרחבות זו הפוליטית והתקשורתית היה מביך ומסוכן, מאחר ויש דברים שאסור לערבב כמו הון, שלטון ותקשורת. קידום החקיקה פשוט לא השאיר לו ברירות וטוב שכך".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, התייחס לפרישתו של לפיד, "טוב שיאיר לפיד סגר לעצמו את המיקרופון כעת, וזנח את פעולותיו לקידום מעמדו האישי, על ידי תעמולה פוליטית בחסות תפקידו בתקשורת. הגיע הזמן שלפיד יפעל לפי כללי ההוגנות והשוויוניות שהציב לעצמו, ויפסיק להשתמש בשופר התקשורתי שניתן לו, בכדי לצבור את הונו הפוליטי". 

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה, "הפוליטיקה היא הדרך לשנות וטוב יהיה אם כמה שיותר אנשים שרוצים לשנות לטובה את המדינה יכנסו אליה. צריך לברך כל אדם שבוחר בדרך הזו. יותר ויותר אנשים מבינים שאי אפשר להסתפק בדיבורים ופעולות תחת האמירה- "זה לא פוליטי" - ולתת לאחרים לקבוע את גורלנו. תצטרפו לפוליטיקה, רק ככה אפשר לשנות את ישראל לטובה".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ אורי אורבך, התייחס לפרישתו של יאיר לפיד מערוץ 2, "אני בעד כניסתם של עיתונאים מוכשרים לפוליטיקה, ונגד חוקי צינון מגוחכים. הפוליטיקאים ה'מקצועיים' ייאלצו להתרגל למציאות בה הכנסת פתוחה לא רק בפני עסקנים, ומ׳קדימה׳ ניפרד כידידים".

ח"כ ד"ר נחמן שי אמר "הצטרפותו של יאיר לפיד לפוליטיקה היא מעשה מבורך. מדובר באדם איכותי, אמנם חסר ניסיון בתחום הפוליטי והניהולי, אבל עצם הנכונות להצטרף למערכת הפוליטית היא הזמנה לכל ישראלי לבוא למקום הזה, ולעשות ככל יכולתו או יכולתה כדי שהמדינה הזו תהיה טובה יותר ושנהיה ראויים לה".