מי הרפת המטופחת ביותר?

יוזמה חדשה של התאחדות מגדלי בקר לחלב בישראל: תחרות הרפת המטופחת. המטרה היא להוביל את ענף הרפת בעולם בתחום הסביבה תוך חמש שנים.

ישי קרוב , י"ג בטבת תשע"ב

הרפת המטופחת
הרפת המטופחת
באדיבות התאחדות מגדלי בקר לחלב

התאחדות מגדלי בקר לחלב, המייצגת את כלל הרפתנים בישראל, יוצאת ביוזמה חדשה: תחרות הרפת המטופחת. מטרת היוזמה היא לקדם את תחום איכות הסביבה ברפתות בישראל, כאשר השאיפה הינה להיות מוצבים במקומות המובילים בעולם תוך חמש שנים.

בין הקריטריונים  נמצאים: טיפוח הרפת וסביבתה, רפת ירוקה, בטיחות ביולוגית, בטיחות המוצר, רווחת בעלי החיים וטיפוח ההון אנושי.

ברפתות המשתתפות בתחרות יבדקו שלושה תחומים: טיפוח הרפת וסביבתה - ניקיון בכל מרחב הרפת, יופי המתחם - שתילת עצים, פרחים ושיחים וגינון, מחזור מי מכון החליבה, שילוט, רווחת בעלי חיים וכללי בטיחות ביולוגית - תנאי המחיה ובריאות העדר, טיפוח ההון האנושי ברפת - תנאי עבודה, טיפוח גאוות עובדים.

במהלך חודש יוני 2012 יעברו צוותי שיפוט ברפתות המשתתפות בתחרות ויעניקו ציונים לכל רפת על פי הקריטריונים שנבחרו. לאחר שקלול הציונים, יעלו לגמר שלוש רפתות מן המגזר השיתופי ושלוש מן המגזר המשפחתי.

במהלך כנס מדעי הבקר השנתי שיתקיים בירושלים בתאריכים -10-12.7.2012,תוצג תערוכת תמונות מהרפתות שעלו לגמר והמשתתפים בכנס יבחרו את הרפת המטופחת ביותר לשנת 2012. בסיומו של היום הראשון בכנס תוכרז הרפת המנצחת בכל מגזר ויוענק לה פרס על ידי שרת החקלאות ופיתוח הכפר - ח"כ אורית נוקד.

יוסי מלול מהתאחדות מגדלי הבקר אומר כי הרפורמה בענף החלב בישראל, אשר במסגרתה הוטמעו תקנים מודרניים של איכות הסביבה, שמירה על ערכי רווחת בעלי החיים ואבטחת איכות החלב, הצליחה מאוד וקידמה את הענף שנות דור קדימה, "בעקבות הרפורמה בענף החלב פועלות הרפתות בישראל תחת דרישות מחמירות ביותר שנועדו להגן על הסביבה ורווחת בעלי החיים, כפי שלא קורה כיום באף מדינה מערבית. הוקמו מבנים חדשים לשיכון הפרות, מכוני חליבה משוכללים ומשודרגים ומרכזי מזון איכותיים".

מלול הוסיף כי "כל הרפתות מטפלות בשפכים ומתעלות את הזבל בטכניקות ובשיטות שונות, והפיכתו לדשן אשר מעצים את מעגל החיים בטבע ומעשיר את הקרקע בחומרי מזון חיוניים לצמחים. תחרות הרפת המטופחת הינה צעד נוסף בהפיכתה של הרפת הישראלית למובילה בעולם בתחומי הסביבה".

מנתוני התאחדות מגדלי הבקר עולה, כי הפרה הישראלית נחשבת לשיאנית העולם בייצור חלב, שומן וחלבון חלב. ייצור החלב בישראל עומד על 11,381 ליטר בממוצע לפרה. הפרה הישראלית עברה אף את הפרה ההולנדית והאמריקאית בתפוקה, כאשר בארה"ב עומד ייצור החלב על כ- 10,080 ליטר לפרה בשנה, ובאירופה המערבית על 8,000 ליטר לפרה לשנה. פרת החלב ההולנדית המפורסמת בכל העולם מייצרת פחות מ- 90% מרכיבי חלב אלה בתנובתה השנתית בהשוואה לפרה הישראלית, זאת למרות העובדה שהיא מניבה בתנאי אקלים וסביבה נוחים יותר.

עדר החלב הישראלי מונה כיום כ- 125,000 פרות, אשר הניבו בשנת 2011 כ- 1,325 מיליון ליטר חלב.טוען....

באדיבות התאחדות מגדלי בקר לחלב