ההסתדרות הרפואית מצטרפת להסתה

ההסתדרות הרפואית החליטה להצטרף להסתה נגד מכון פוע"ה למרות שהם מבינים שמדובר ב"תהליך החורג מעבר למסגרת הרפואית", כלשונם.

ישי קרוב , י"ד בטבת תשע"ב

 מחאת הרופאים
מחאת הרופאים
פלאש 90

טקס ציבורי של הענקת פרסים לחיבורים מדעיים בתחום הרפואה וההלכה, נערך בבית החולים "שערי צדק" בירושלים, בחסות משרד הבריאות ובנוכחות סגן שר הבריאות.

בהסתדרות הרפואית טוענים כי במהלך הטקס הודרו בצורה משפילה רופאה ואחות מהשתתפות בטקס לאחר שהתבקשו לשבת ביציע שלא בין הגברים מקבלי הפרס ולא לעלות לבמה לקבלתו, זאת בשל נוכחותם של רבנים באירוע. הדרישה הובאה לידיעת הרופאה והאחות במקום האירוע, דקות ספורות לפני תחילתו, ואף כי השתיים הרגישו שלא בנוח הן נענו לדרישה זו.

בעקבות כך הביעו ארגוני נשים, לשכת האתיקה של האחיות ונשיאת אוניברסיטת בן גוריון, בפני הלשכה לאתיקה של הר"י את מחאתן על מה שהתרחש באותו טקס. בנוסף מחתה הלשכה לאתיקה על קיומו של כנס מכון פוע"ה שיתקיים ביום רביעי בירושלים ויעסוק בנושא פוריות ובריאות האישה. בלשכה לאתיקה טוענים כי מהכנס הודרו נשים מרצות, רופאות מומחיות בתחומן, אשר נתבקשו למצוא מרצים גברים שיופיעו במקומן.

חברי הלשכה לאתיקה מיהרו לשמוע את הרופאה, מקבלת הפרס, שלא הורשתה לעלות לבמה בטקס הממלכתי ודנו בתופעה המתפשטת, כלשונם, של הדרת נשים על רקע מקרים שונים שהתפרסמו לאחרונה בתקשורת.

חברי הלשכה לאתיקה הודיעו כי "מדובר בתהליך חברתי רחב ועמוק של הקצנה דתית החורג מעבר למסגרת הרפואית. יחד עם זאת, חשים חברי הלשכה כי מחובתם להביע עמדה נחרצת כנגד הדרת נשים בכלל, ובפרט כשהיא מתרחשת במערכת הבריאות".

בנייר העמדה של הלשכה לאתיקה נכתב:

" הדרת נשים הנה תופעה פסולה העומדת בניגוד לערך השוויון ולערכי הדמוקרטיה ופוגעת לפיכך בכבוד האדם. הדרת נשים במערכת הרפואית יכולה להתבטא בקבלת שירות רפואי, במתן שירות רפואי, בפרסומים רפואיים, בכנסים, בקבלת פרסים על הישג מקצועי, בקבלת תפקיד במערכת הרפואית וכד'".

"הרופא לא ייתן ידו לתופעות של הדרת נשים במערכת הרפואית ובכלל זה כל מעשה הגורם אפליה, השפלה או ביזוי של אישה בין שהיא מטופלת ובין שהיא רופאה".

בנייר העמדה נדרש כי "הרופא, לרבות המנהל הרפואי, יעשה כמיטב יכולתו על מנת לשמש דוגמה, יוביל מהלכים חברתיים התורמים לשוויון בין המינים וימנע ממתן הכרה או הסכמה, בין במעשה ובין בשתיקה, לצעדים העומדים בניגוד לעקרון זה. הרופא לא ישתתף בכל אירוע רפואי או מדעי בו מתקיימת הדרת נשים, בין שהן מטופלות ובין שהן רופאות".