לפני שאתם מזלזלים במוח של ציפור

מחקר ניו זילנדי מגלה שכישורי הספירה של יונה שווים לאלה של קוף. אז לפני שאתם אומרים למישהו שיש לו מוח של ציפור תחשבו פעמיים...

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בטבת תשע"ב

מוח של ציפור?
מוח של ציפור?
פלאש 90

כולנו מכירים את הביטוי המזלזל 'מוח של ציפור' כמאפיין למישהו שהוא לא בדיוק בדרך לקבלת פרס נובל לכימיה, ולא בדיוק חלק מפרויקט מאיץ החלקיקים. את הדימוי המעליב הזה על מוח הציפורים מנפץ מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת אוטגו שבניו זילנד.

על פי דיווח באתר 'אפוק טיימס' גילה מחקרו של ד"ר דמיאן סקארף שיונים מצליחות להשתוות בכישורי הספירה שלהן לקופים.

המחקר בחן את יכולתן של יונים להשוות בין מספר הפריטים כאשר הוצגו להן זוגות של תמונות שהכילו עד תשעה פריטים. היונים, כך מתברר, הצליחו.

ד"ר סקארף ציין בסיכום מחקרו כי עד עתה את כישורי השימוש במספרים מופשטים הצליחו להוכיח רק בני אדם ומספר לא גדול של סוגי קופים, ואולם כעת ההפתעה גדולה כאשר "המחקר שלנו מדגים שהיונים לא רק חברות במועדון האקסקלוסיבי הזה, אלא שבאופן מפתיע הביצועים שלהן משתווים לאלו של הקופים".

אז איך עבד המחקר הזה? בדיווח נמסר כי הצוות אימן את היונים לדרג תמונות שבהן הוצגו פריט אחד עד שלושה פריטים. בכל פעם הוצגו להן על צג המחשב שלוש תמונות, וכאשר היונים ניקרו את התמונות בסדר עולה, הן תוגמלו בגרגירי חיטה. לאחר 35 ניסיונות כאלה, כשהיונים הבינו את העיקרון, הן קיבלו משימה מורכבת יותר: לדרג באותו אופן זוגות תמונות שהכילו יותר פריטים, עד תשעה. גם בכך הצליחו היונים במידה לא רעה.

"זה ללא ספק רחוק מהאופן שבו סופרים בני האדם", מסביר סקארף, "אבל זה מדגים שגם חיה עם מבנה מוח שונה למדי מזה שלנו מסוגלת לבצע משימות מנטליות מורכבות".

עוד מצוין ומזכר בדיווח כי ניסוי זה מצטרף למחקרים קודמים ומעקבים אחרי ציפורים שבהם הוכחו יכולות מפתיעות של ציפורים, ואף יכולות שנחשבו כאופייניות לבני אדם ולקופים בלבד. דוגמא לכך היא בניית כלים פשוטים ושימוש בהם.