מוזיאון המלך דוד: היסטוריה בת 3000 שנים

מוזיאון חדש שהוקם בת"א מספר את סיפורו של דוד המלך והשושלת שלו. "אנחנו כאן 3000 שנים ולא 63", מבהירה המייסדת.

יוני קמפינסקי, תל אביב , ט"ו בטבת תשע"ב


פנינת מורשת יהודית חדשה בלב ת"א

"מוזיאון המלך דוד" מוקדש למורשתו של דוד המלך, חייו ותקופת שלטונו. המוזיאון מציג מבחר פריטים המייצגים את תקופת מלכות דוד, ובנוסף מציע פריטים המאירים את תקופת שלטונו ומחדדים את אורח החיים אשר היה נהוג בה.

המוזיאון פעל בעיר העתיקה בירושלים וכעת נפתח מחדש בלב תל-אביב, ברחוב ברנר 5. הוא נבנה במטרה להעביר מסר של הבנה עמוקה על תקופת דוד וחשיבותה ההיסטורית. במוזיאון חנות מזכרות ובה נמכרים "ספר תהילים הזהב", בגדים תנכי"ם, קטורת מטבעות מחצית השקל, כנורות דוד ועוד.

המוזיאון משמש גם מרכז מחקר של אילן היוחסין של מלכות דוד. המבקרים מוזמנים לבדוק- דרך מאגר נתונים ממוחשב-  אם הם צאצאים של מלכות דוד.
 
הכניסה למוזיאון חופשית, והקהל מוזמן להשאיר תרומה על פי יכולתו וראות עיניו.

מייסדת המוזיאון - מהבמה לבית דוד

המוזיאון הוקם ע"י סוזן רות', אשת עסקים מוצלחת מארצות הברית שייסדה את הארגונים "אשת חיל" ו"מלכות בית דוד". רות' גילתה כי היא צאצאית של המלך דוד דרך רש"י, משפחת לוריא, הבעל שם טוב ונכדו של הרב נחמן מברסלב.

בילדותיה סוזן טיילה ברחבי העולם כחלק מקבוצת התיאטרון היידי של משפחתה אשר כללה את הוריה פסח וליליאן בורשטיין ואת אחיה התאום מייק.(השחקן מייק בורשטיין). היא כיכבה על הבמה, בטלוויזיה, בסרטים ובתוכניות רדיו. 

אחרי שעזבה את עולם הבידור, בגיל 19, היא החלה בגידול משפחתה ביחד עם בן זוגה מיכאל רות' ז"ל. היא שילבה את חיי המשפחה במסלול אקדמי יוצא דופן בלימודי תארים מקדימים בפילוסופיה ודת השוואתית (קין קולג', ניו-ג'רזי) בלימודי תואר ראשון במדעי הרוח (תומס אדיסון קולג, ניו-ג'רזי),לימודי המשך באוניברסיטת פרינסטון ותואר שני באמנות באוניברסיטת ניו-יורק. את התזה שלה כתבה גב' רות' על פילוסופיה נצחית דרך קבלה.
 
עבודתה הקהילתית כוללת כהונה כנשיאת מחלקת הנשים של האיחוד היהודי בניו-ג'רזי; יעוץ, תיאום, כתיבת נאומים וניהול יחסי ציבור בוועדה המרכזית לשואה בניו-ג'רזי, ובאיחוד היהודי בניו-ג'רזי. היא גם הייתה האישה הראשונה אשר כיהנה כסגנית נשיא בית כנסת אורתודוקסי בספרינגפילד, ניו-ג'רזי.

רות' ייסדה את ארגון "אשת חיל" המתמקד בחיזוק אחדותו של העם היהודי וחיזוק מדינת ישראל דרך מיזמים שונים, כשהמרכזי ביניהם הוא שמירת הנגישות לקבר רחל. כיום ארגון אשת חייל תומך בשושלת מלכות בית דוד ואף ארגן מפגש של צאצאי השושלת.

סוזן מאוד התרגשה בטקס חנוכת המוזיאון בתל אביב ואמרה כי היא מרגישה כמו בלידה של תינוק חדש. "המוזיאון הזה", היא הבהירה, "יזכיר לכולם כי ההיסטוריה שלנו היא בת 3000 שנים ולא רק 63".